Sneaky: Cloud9 ve Team Liquid LCS'in en iyi takımları

Please log in or register to like posts.
Haberler

Cloud9, 2019 LCS Bahar Mevsiminin üçüncü haftasına, 5 takımla üçüncülüğü paylaşarak girmişti. Haftanın ilk karşılaşmasında rakip TSM’di ve 45 dakika süren karşılaşmada Eric “Licorice” Ritchie, Sylas performansıyla fark yaratarak takımına galibiyeti getirdi. İkinci karşılaşma ise Büyü Hırsızının Marifeti stratejisini lige getiren Heo “Huni” Seung-hoon’un Clutch Gaming’ine karşıydı. Karşılaşmanın üst koridor ağırlıklı geçmesi beklenirken,  Zachary “Sneaky” Scuderi’nin Ezreal ile 11/1/6’lık performansı maça damgasını vurdu. InvenGlobal, geçtiğimiz hafta sonunu çok iyi geçiren Sneaky ile bir röportaj yaptı.
Sneaky
Cloud9 ne zaman antrenmanlara başladı?
Aralık ayını sayarsanız, neredeyse iki aydır çalışıyoruz. LCS başlamadan önceki haftalarda düzenli olarak antrenman yapmaya başladık.
Cloud9’ın şu ana kadarki performansı hakkında ne düşünüyorsun?
Çok iyi. İlk 2-0 tamamladığımız hafta bu hafta oldu ve bunun bizim için anlamı büyük çünkü geçtiğimiz hafta CLG’ye kaybetmememiz gerektiğini ve o haftayı da 2-0 tamamlamamız gerektiğini düşünüyorum. Diğer takımlara maç kaybetmemek ve üst sıralarda kalmak çok güzel. Kaybetmeyi beklediğimiz tek takım Team Liquid’di ancak bu sadece tüm mevsimi kusursuz oynarsak olabilecek bir senaryoydu. Tabii ki tüm takımların amacı bu ve bu bizim için ilk iki sırada yer alarak playoff’un ilk turunu bay geçmek anlamına geliyor.
Clutch Gaming’e karşı aldığınız galibiyet, TSM’e karşı aldığınız galibiyete göre daha temizdi. Bu C9’ın maçı oynama şekliyle mi alakalı yoksa oynadığınız maçın zorluğuna göre mi değişiyor?
Bence daha kolay bir maç oldu. TSM maçına kıyasla çok daha fazla baskıya sahiptik. Clutch Gaming karşılaşması çok yavaş başladı, ilk kulenin düşmesi 20 dakika aldı. Ancak oradan sonra maç bir anda koptu. CG, ben ve Zeyzal üst koridordayken bize baskın yapmaya çalıştı. Biz herkesi düşürdük. İki dağ ejderimiz de olduğu için, maçı hızlı şekilde kapattık.
Maçın başlangıcı yavaş oldu ama tüm ejderlerde varlık gösterdik, bu iyi bir şey. CG’nin ejdere yaklaşmaya çalışması onların kendi ölüm fermanlarını imzalamalarına sebep oldu. TSM’in kompozisyonunu öldürmek zor olduğu için, iyi savaş bulamıyorduk.
CG maçının şampiyonlarını göz önüne alırsak, TSM karşısındaki kompozisyonunuzu oynamak çok daha zordu. Farklı kompozisyonların farklı uygulama şekilleri varmış gibi duruyor.
Evet, genellikle bütün metalar için geçerli bu durum. Her zaman kartopu etkisi yakalayıp, önce geçince çok iyi olan kompozisyonlar olur. Genellikle kompozisyonlar dürtme üzerine olur ama özellikle bu yıl dürtme kompozisyonları çok daha güvenilir.
Sıklıkla Jayce, Ezreal ve Zoe görüyorsunuz çünkü minyonlara yapılan değişikliklerin ardından, rakibi dürtmek çok daha kolay oluyor. Minyonlar daha hızlı ve daha çok hasara sahipler, böylece minyonlar birbirlerini çok daha hızlı öldürüyorlar. Bir koridoru unutup diğer iki koridorda oynamak çok daha kolay, çünkü unuttuğunuz koridorda yetişmeniz gereken büyük minyon dalgaları olmuyor. En fazla bir buçuk dalga minyon kaybedersiniz.
Minyonlara yapılan değişikliklerin metaya etkisi oldu ancak geçtiğimiz hafta Clutch Gaming’den Huni’nin hiç minyon almamasına dayalı bir strateji gördük. Minyon almayan, Arakçı ve Büyü Hırsızının Marifeti ile oyuna giren üst koridor oyuncuları dürtme kompozisyonlarını daha da kolaylaştırıyor. Sence bu meta standart hale gelecek mi?
Bunun gerçekleşmesinin iyi bir şey olmadığını düşünüyorum. Çok aptalca. Huni, Zilean’ı alıp E yeteneğiyle başlıyor ve hızlandırmasıyla normal saldırılar yapıyor. Seviye aldıktan sonra, W yeteneğini açıp, E yeteneğinin bekleme süresini sıfırlıyor ve bunu sürekli tekrarlıyor. Kimseyi düşürmeye bile çalışmıyor, sadece rahatsızlık veriyor ve altın alıyor. Bence Huni, Arakçı alıp minyonları alsa çok daha fazla altını olurdu. Üstelik daha az baskıya maruz kalırdı.
Maçın bir noktasında, Huni 25 minyon gerideydi ancak altın miktarında öndeydi.
Evet ancak maçı incelediğinizde, Ezreal’da da Arakçı vardı ve normal olarak farm yaparken Zilean’dan 700 altın üstündü. Arakçı aldığınız zaman, otomatik olarak koridorda altın miktarı açısından üstün oluyorsunuz. Bunu Büyü Hırsızının Marifeti ile yapmanın tek avantajı, daha fazla toteme sahip olmanız. Bence bu stratejinin iyi olmasının tek sebebi bu. Eğer çok popüler olursa, Riot Games bunu güçsüzleştirir ya da bir değişikliğe gider çünkü bu çok aptalca.
Sneaky
Bu stratejinin, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan kaynak aktarma metasının yeniden doğuşu olabileceğini düşünüyor musun?
Sıra dışı stratejiler olmaları açısından benzer durumdalar ama aynı derecede etkili olduklarını düşünmüyorum. Bunun işe yaraması için güçlü koridor aşamasına sahip bir şampiyona sahip olmanız gerek ve bu şampiyonun Büyü Hırsızının Marifeti’ni alıp kullanabiliyor olması gerek. Bence bu çok uzun süre görmeyeceğimiz bir “cheese” strateji olacak.
Nisqy’nin orta koridora gelmesiyle takım olarak gelişiminiz ne durumda?
Biz her konuda bir takım olarak gelişmeye çalışıyoruz, sadece Nisqy’le değil. Ancak maç tekrarlarını izlediğimiz sırada, ona oyunu nasıl oynamak istediğimiz hakkında söylediğimiz şeyler oluyor. Nisqy çok kısa süredir bizimle ancak takımın ana parçaları uzun süredir beraber oynuyor. Baron güçlendirmesini nasıl kullanacağımız ve maçta öne geçtiğimizde nasıl oynayacağımız konusunda oturttuğumuz yöntemler var, bu sebeple Nisqy’e kendi güçlü yanlarımıza yönelik önerilerde bulunuyoruz ve o da buna çok açık.
Nisqy, bizim oynama şeklimizi kabul etme konusunda gerçekten çok açık. İyi bir şampiyon havuzuna sahip, sürekli iletişim kuruyor ve çok iyi oynuyor.
Geçtiğimiz yıllarda Jensen ile olan oyununuza kıyasla, Nisqy’nin takımda olması tarzınızı nasıl değiştirdi?
Tarz olarak tek farklılık, Nisqy’nin Jensen’den daha az ormancıyı çağırması oldu, bu da orta koridorda daha az öne geçmemiz anlamına geliyor. Bu, bunun kötü bir şey olduğu anlamına gelmez, sadece bir farklılık. Şampiyon havuzu açısından da Nisqy, Jensen’a göre farklı şampiyonlarda öne çıkıyor. Tabii ki metaya göre değişecek bir şey ancak meta 2018 Dünya Şampiyonası’ndan bu yana benzer şekilde devam ediyor.
Nisqy’nin şampiyon havuzu iyi. Örneğin, Zoe onun güçlü seçimlerinden biri. Jensen’ın favori şampiyonu Zilean’dı. Favorisi değilse bile o şampiyonda çok iyiydi ve onun etrafında güzel oynuyorduk. Nisqy’de bunu denedi ancak bir şampiyonu sevip sevmemesi ona kalmış bir şey.
Zilean kesinlikle Reapered’ın Jensen’de görmek istediği favori şampiyonuydu, bu yüzden yakında Zilean’ı görürsek şaşırmayız. Jensen’ın Team Liquid’e gitmesiyle beraber, Cloud9’ın kadrosu bir kez daha değişti. Takımın tarzının yıllar içinde değişmesiyle beraber, sen de kendi oynama tarzını değiştirmek zorunda olduğunu düşündün mü?
Sanırım oyun tarzımdaki bazı belirli şeyleri ara sıra değiştirdim ancak takım savaşlarını çoğu zaman aynı şekilde oynadım. Olay, ne sıklıkla bir oyun yapmak için öne çıktığınız ve bu sırada ne kaybettiğinizdir. Örneğin, takımının kazanacağını düşündüğü bir savaş için bir dalga minyon kaybetmek mi yoksa takıma katılmadan önce bir dalga minyonu itmek mi? Kendi oyunumla alakalı olarak en fazla değiştireceğim şey bu olur.
Örneğin, başlangıçta Smoothie ile iyi bir uyum yaratıyorduk. Bazen, ben yan koridorlardan birini iterken, görüş kontrolü açısından haritanın benim tarafının çok karanlık olduğu zamanlar oldu. Smoothie, diğer herkes için görüş kontrolünü sağlarken, ben haritanın karanlık tarafında ölüyordum. Bu sebeple, böyle durumlarda güvende kalabilmek için oyun tarzımı değiştirerek bir uyum yakalamam gerekti. Ya Smoothie görüş alırken daha geride bekleyecektim ya da tedbirli olmak için önce benim tarafımda görüş alınacaktı.
Son zamanlarda çok değişiklik yapmam gerekmedi çünkü takımdaki tek yeni oyuncu Nisqy ve oyun tarzı Jensen’a yakın. Şampiyon havuzum, neyin güçlü olduğuna ve rahatıma geldiğine göre değişir. Tarzım, geçtiğimiz yıl oynadığım Dünya Şampiyonası’na benzer olur.
Sence Cloud9, Team Liquid’le beraber LCS’in en iyi takımlarından biri mi?
Evet, kesinlikle. Şu anda bu seviyede başka takım göremiyorum. Geçtiğimiz hafta öncesinde TSM ve Clutch Gaming’i de buna dâhil ederdim ve FlyQuest de geçtiğimiz hafta 0-2 gidene kadar iyi görünüyordu. Dürüst olmam gerekirse, bu her hafta değişecektir.
Şu ana kadar takımların sahnede altı karşılaşmasını izleyebildiğimiz için tahmin yapmak zor olacaktır. Sence LCS’te ligin zirvesine oynayabilecek sürpriz bir takım var mı?
Bizim karşılaşmamızdan önce Clutch Gaming derdim ancak hiçbir şey ortada değil. Bu yıl, diğer takımlar üstteki iki takıma göre çok daha zayıflar. Eğer bir sürpriz takım olacaksa, bu gerçekten bir sürpriz olacak. Tahmin edilebileceğini sanmıyorum.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/7516/c9-sneaky-i-think-huni-would-have-ended-up-with-more-gold-if-he-had-just-taken-kleptomancy-and-farmed

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir