Sneaky: Eskiden koridorun nasıl oynanacağını nişancılar belirlerdi

Please log in or register to like posts.
Haberler

League of Legends için harika geçen yıl, çok beğenilen All-Star etkinliğiyle son buldu. Cloud9’ın nişancısı Zachary “Sneaky” Scuderi, organizasyonun ilk gününü Xayah cosplay’i ile geçirmişti. Başarılı nişancı, organizasyonun son gününde InvenGlobal ile bir röportaj yaptı.
Sneaky ve Bang
Etkinlik sırasında güzel vakit geçirdin mi?
Benim içim iyiydi. Önceki All-Star etkinliğine kıyasla, bu format güzel bir değişiklik oldu. Normalde her rolden bir oyuncunun katıldığı yarı mücadeleci bir etkinlikti ama bu sefer ben, Imaqtpie ve Doublelift aynı takımdaydık. Dürüst olmam gerekirse, çok daha eğlenceliydi.
NA ile EU arasında gerçekleştirilen maçta orta koridorda oynadın ve maç boyunca kamplandın. Farklı bir pozisyonda oynamak ve yayıncıları 5v5 maçın iletişimine dahil etmek nasıldı?
Imaqtpie eski bir profesyonel ama o da farklı olarak destek oynadı. Bayağı ilginç oldu. Nightblue3 de çok iyiydi, platin yayıncıların profesyonel oyuncularla oynaması gibi bir durum yaşanmadı ve beraber oynamak çok kötü değildi. Herkes kendi rolünü çok iyi oynadı.
Farklı rolde oynamak çok eğlenceliydi. Tekli dereceli maçlarında Cassiopeia karşısında LeBlanc oynamışlığım vardı. Eşleşmeyi kaybettim ama şampiyon tercihimden değil.
Sneaky ve Caps
Oyunu kazanmayı başardınız. Maçın dışında, Bang ile yaptığınız Xayah cosplayi ile ilginin merkezinde oldunuz. Bang artık NA LCS’te olduğundan, seninle NA LCS’in en iyi cosplayer’ları olmanız konusunda iddiası oldu mu?
Bilmiyorum. Bence All-Star’a katılabilmek için bunu yapmak istedi. Sanırım başlangıçta taraftarlardan aldığı oy çok yüksek değildi. Üçüncü sıradaydı ve kendini öne çıkarabilmek için çılgınca bir şey yapmak istedi. Benimle Xayah cosplayi yapmaya karar verdi ve ben çok şaşırdım.
Bu onun için sürekli bir şey olacak mı bilmiyorum ama ben devam edeceğim. Belki diğer profesyonel oyuncular da katılır. Peanut yaptığı bir röportajda, eğer bir sonraki All-Star’a seçilirse Nidalee cosplayi yapacağını söyledi.
Önümüzdeki sezona gelelim. Cloud9, Jensen’i Team Liquid’e gönderdi. Yeni orta koridorunuz Nisqy ile oynama fırsatı buldun mu?
Kısa süre içinde onunla oynamaya başlayacağım. Licorice ve ben, All-Star’ın bitmesinin ardından Güney Kore’ye gideceğiz böylece Noel arasından önce beraber oynayacağımız iki hafta olacak. Daha sonra da, Bahar Mevsimi öncesinde, antrenmanlara başlayacağız. Henüz oynama fırsatı bulamadık.
Geçtiğimiz sezon, Cloud9 derin bir kadronun getirdiği esnekliği çok iyi gösterdi. Sence NA LCS’in geleceği, daha çok oyuncu değişikliği ve geniş kadrolar mı olacak?
Evet, kesinlikle. Bence biz bunun işe yaradığını gösterdik ve takımlar bunu denemek isteyecektir. Yaz Mevsimi’nin sonunda bunu görmeye başladık. CLG, Reignover yerine Wiggly’i oynattı. İnsanlar bu kararı sorguladı ama o hafta iki maçı da kazandılar. Rakiplerini ikinci seviyede düşürüyordu ve kartopu etkisini yaratıyordu.
Herkesin oyunu oynama tarzı farklı ve bu tarzlar bazen çok işe yarıyor. Öyle ki, Reignover gibi tecrübeli bir oyuncu, kendi oyun tarzını geliştirdiğinden, bu oyun tarzını öngöremezdi. Blaber takımımıza ilk katıldığında çok agresifti ve agresifliğine çok güveniyordu. Ben de onu takip etmeye karar verdim. Sonrasında sürekli rakipleri düşürmeye başladık ve “Böyle skor alınabildiğini bilmiyordum.” diye düşündüm. Diğer takımlar da bu tarz şeyleri denerlerse, böyle farklılıklar çok daha fazla görülür.
Perspektifin değişmesi her zaman iyidir. Uzun zamandır profesyonel olarak oynayan birisin. Nasıl eski alışkanlıklarından kurtulabiliyor ve sürekli formda kalabiliyorsun?
Olayın büyük çoğunluğu, oyunun getirdiği değişikliklere adapte olabilmek ve oyundan zevk almaya devam ederken bunları kabul edebilmek. Eğer oyundan eskisi kadar zevk almıyorsan, yeni yamada o kadar çok oynayamazsın ve değişimleri kabul etmek yerine, oyuna sinir olmaya başlarsın.
Örnek vermem gerekirse, kule barikatları çok eleştiri alıyor ama başka bir perspektiften bakarsanız çok altın kazanacağınızı görürsünüz.
Oyunda birçok değişiklik oluyor ama benim değişime ayak uydurma isteğim devam etmemi sağlıyor. Takım içerisinde pozitif bir tutum sağlamak bizim gelişimimiz için çok önemli.
Cloud9’ın nişancısı olarak, parçası olduğun takımın üçüncü jenerasyonundasın. NA’de aktif olan herkesten daha çok maç yaptın. Yakın gelecekte ara vermeyi ya da bir noktada tamamen yayıncılığa odaklanmayı düşünüyor musun?
Hayır, bunu hiç düşünmüyorum çünkü profesyonel olarak oynamanın anlamı benim için büyük. Oynadığım oyundan eğlenmemi kolaylaştırıyor çünkü sürekli bir şey için oynuyorsunuz. Eğer sadece yayıncı olursam, ya tekli derecelide üst sıraları hedeflemem gerek ya da eğlendirmeye odaklanmam gerek. Tekli derecelide birinci sıraya yükselsem bile, sonra ne olacak? Daha fazla maç kazanacağım ya da başka bir bölgeye geçeceğim. Bilemiyorum.
Profesyonel olarak oynarken, sürekli test ediliyorsunuz. Her hafta, skorun yukarı ya da aşağı değişiyor ve nihayetinde, sonuçlarını görüyorsun ve yeterince iyi olduysa uluslararası turnuvalara gidiyorsun. Profesyonel olarak oynarken sürekli ilginç bir şey oluyor.
Kariyerinin en iyi uluslararası performansını bu sene sergiledin, topluluğun en başarılı yayıncılarından birisin. İnsanlar “oyunun” dışında bir şeyle ilgilenilmesinin kötü sonuçlanacağına inanıyorlar. Sence bu kişiden kişiye göre değişir mi?
Hayır, bence herkesin iyi bir denge oturtması gerekiyor. Eğer sadece oyunu oynarsanız, bunu çok uzun süre sürdüremezsiniz. Aralık vermeden oyunu oynarsanız, tükenebilirsiniz. Geleneksel sporlarla karşılaştırılabilir mi bilmiyorum ama yayıncılıkla karşılaştırmak gerekirse, başka oyun oynadığın zaman insanlar geliyor ve “Neden LoL oynamıyorsun?” diyor. Tüm hayatın göz önünde oluyor.
2018 yılında kendinle alakalı ya da profesyonel League of Legends ile ilgili öğrendiğin yeni bir şey oldu mu?
Metayla mı alakalıydı bilemiyorum ama Blaber hakkında konuşurken söylediğim agresiflik çok yardımcı oldu. Ne zaman görüş almam gerektiği ve ne kadar koridorda geri durmam gibi bazı konuları oyun içerisinde tekrar öğrenmem gerekti. Bu yıl çok geride kalmam gerektiğini ve normalde yapacağım şeylere yapmadığımı hissettim.
Önceleri, tek başıma nehirde dolaşabilirdim ve sorun yaşamazdım. Eğer birisi bana yaklaşırsa, benden uzaklaşana kadar onlara vururdum. Eğer orta koridora yaklaşırsam, üst koridor ışınlan atarak gelir ve beni öldürür ya da ormancı herhangi bir sebepten dolayı arkamda bitebilir. Bu sene, alıştığımın aksine çok fazla beklemem gerekti.
Koridor aşamasının nasıl oynandığına dair de değişiklikler oldu. Eskiden, nişancılar koridorun nasıl oynanacağını belirlerdi. Koridoru iterler, yaklaşan düşmanlara vururlar ve kendi savaşlarını başlatırlardı. Şimdi ise, kendi başına savaş başlatamıyorsun. Artık kendin bir şey yapamıyorsun ve desteğinin bir hamle yapmasını bekleyip onu takip ediyorsun.
Örnek vermek gerekirse, Thresh Ölüm Cezası’nı tutturursa, hemen geri yürümem gerek çünkü ona bir kez bile vurmaya çalışırsam ölürüm. Oyunla alakalı tekrar öğrenmem gereken çok şey oldu.

 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir