Son olaylar üzerine eski OHM oyuncusu Kanani ile konuştuk

Please log in or register to like posts.
Haberler

Oyun Hizmetleri, Galatasaray Espor ve Team Aurora gibi takımlarda oynamış ve yakın zamanda Rogu’nun yayında anlattığı olaylar nedeniyle tekrar gündeme gelmiş olan Kanani ile bir röportaj yaptık. Kanani, şu anda kariyerini İspanya ligi LVP takımlarından MAD Lions’ta koç olarak sürdürüyor.
Bize biraz OHM döneminden ve yaşadıklarından bahseder misin?
Kanani: Ben mezun olduktan sonra oyunculardan biri beni ekleyip onlarla oynamamı istedi. Esporda bir kariyer sahibi olma hayalim olduğu için her türlü teklife açıktım. 2015 Bahar Mevsimi için OHM’yle anlaştım ve hayatımda ilk kez bir gaming house’a adımımı attım. Açıkçası başka insanlarla yaşamak beklediğim kadar garip olmadı.
Türkiye’ye vardığımda bir kontrat imzalamam istendi ancak kontrat Türkçeydi ve kontratın İngilizcesini istediğim zaman takım sahibi bunun mümkün olmadığını söyledi. O zamanlar espor gelişmemiş olduğu için OHM’nin sahibiyle sözlü bir anlaşma yaptık ve bana belli miktarda bir para sözü verdi.

Playoff’larda başarısız olduk ve ligde kalma mücadelesi vereceğimiz maçlar öncesinde hazırlanmak için biraz zamanımız vardı. O dönemde takımımızın atmosferi gerçekten çok kötüydü. Herkes kötü sonuçlar için birbirini suçluyordu. İnternet bağlantısındaki sorunlar ve başka problemler nedeniyle antrenman maçı yapamıyorduk. Ligde kalma karşılaşmalarında başarılı olduktan sonra oyuncuların hepsi ödeme alırken bana para verilmedi. Bir yandan söz verilen ücreti almak için mücadele ediyor, bir yandan da ülkeden ayrılma konusunda vize problemleri yaşıyordum. Ben vizemle uğraşırken gaming house’u kapadılar ve gidip uyuyabileceğim tek yer patronumuzun yönettiği bir internet kafeydi.
Yanlış hatırlamıyorsam orada iki haftadan fazla kaldım. Söz verdiği ücreti ödemesi için her gün takım patronuna yalvarıyordum. O ise paranın yemek ve konaklama masraflarıma gittiğini söyleyip borcu olmadığını iddia ediyordu (ücret konuşurken konaklama ve yemek konusunda bir kesinti olacağına dair bir şey söylenmemişti).
Vize problemlerim çözüldükten sonra takım patronu Almanya biletimi aldı. Finansal konuda hâlâ anlaşmazlığımız olduğu için patrona, onun güvenilmez biri olduğunu başkalarıyla paylaşacağımı söyledim (işin özünde dolandırıcılık yaptığını söyleyecektim). Takım patronu çok kızdı ve doğrudan internet kafeye geldi. Sözlü olarak kavga ettik ve bana böyle bir şey yaparsam uçak biletlerini vermeyeceğini söyledi. Benim yanımda Immortoru’yu aradı ve telefonu bana verdi. Immortoru beni, patronun bana borcu olmadığına ikna etmeye çalıştı ve patronun vize problemimi çözmekte yardımcı olduğunu söyledi. Eve gitmemi önerdi.

Ben fikrimi değiştirmediğim ve sözümün arkasında durmaya devam ettiğim için patron iyice çaresizleşti ve bağırmaya başladı. Bana karşı fiziksel saldırıda bulundu. Birkaç dakika sonra odadan ayrıldı ve ben öylece kalakaldım. O kadar şok olmuştum ki olup bitenleri algılayamıyordum bile.
Takım sahibi sonradan gelip özür diledi ve hatta doktora ihtiyacım var mı diye sordu. Ben ise sadece eve dönmek istediğimi söyledim. Sabah beni hava alanına bıraktılar, patron bana bir miktar nakit para verdi ve vedalaştı. Genel olarak oyunculara karşı kin gütmüyorum ama Riot Games olayları araştırırken konunun doğrulanması için Immortoru’ya ulaştıklarında yalan söyleyen Immortoru’yu bunun dışında tutuyorum.
Espor, bir insan olarak ya da en azından finansal anlamda gelişmeni sağladı mı?
Kanani: Genel olarak espor, kendimi hem oyun içinde hem de oyun dışında esporcu olarak ve insan olarak geliştirmemi sağladı. Espor sorumlulukların altından kalkmama ve öğrenmek istediğim şeyi istediğim zamanda, istediğim şekilde öğrenebilecek kadar düzenli yaşamama olanak sağladı. Esporu hala çok sevmemin sebebi bu konuda çok tutkulu olmam, geçimimi sağlayabildiğim sürece maddi yönü çok da önemli değil.

Kanani, kariyerine MAD Lions takımında devam ediyor.
Kanani, kariyerine MAD Lions takımında devam ediyor.

Bir süre önce koçluk yapmaya başladın. Bu kararından memnun musun yoksa gelecekte oyunculuğa dönmek ister misin?

Kanani: Koç olma kararımdan kesinlikle pişmanlık duymuyorum çünkü kendim hakkında çok fazla şey öğrenmemi sağladı. Şu an LEC’de oynayan birçok iyi oyuncuyu (Nemesis, Selfmade, Werlyb, Crownshot, Jeskla, Humanoid) takip etme ve geliştirme şansı buldum. Koçluk sadece oyun içiyle alakalı değil, aynı zamanda iyi alışkanlıklar edinmek ve iyi antrenman yöntemleri yaratmakla da ilgili.
Şu an öğrendiklerimi yakın gelecekte oyuncu olarak sahneye geri döndüğümde kendime avantaj olarak kullanabilirim. Şimdilik MAD Lions ile kariyerime devam edeceğim ve bir kez daha EU Masters’ı kazanmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım.
 
Röportaj: Christopher “tonbaliklimakarna” Willekens
Çeviri: Çınar “excel” Tuncer

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Yorumlar

  1. Immortoru’ya da cevap hakkı doğdu bu röportajdan sonra. Bir de bu adamı ben bile zor hatırladım sanki özellikle immortoru’nun adı kötü cıksın diye mi yapıldu bu röportaj, nerden cıktı bu adam derler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir