Çeviriler

SUP Wolf, ne zaman emekli olması gerektiği hakkında konuştu

Wolf

Profesyonel League of Legends oyuncularının kariyeri, geleneksel sporlara oranla nispeten kısa oluyor. Bu her oyuncu için farklı olsa da, ortalama bir oyuncu 20’li yaşlarının ortasında emekli olmayı tercih ediyor. Tabii bazı oyuncular çok daha uzun süre iyi performans gösterebiliyor.

Yine de, oyuncuların çoğunluğu o yaşlara geldiğinde profesyonel olarak oynamayı bırakır ya da farklı rollerde esporun içinde olmaya devam ederler. Bahçeşehir SuperMassive’in yıldız transferi Jae-Wan “Wolf” Lee’nin bu soruya cevap verebilmesi için uzun bir süre düşünmesi gerekti. Bu sezonunun son sezonu olduğuna dair söylentiler mevcuttu. SKT’deki yerini Sang-Ho “Effort” Lee’ye bırakmış, sağlık problemleri oynamasını önlüyordu. InvenGlobal, ünlü oyuncuyla bu sezon yaşananlar ve emekliliği hakkındaki düşüncelerini almak için kısa bir röportaj yaptı.

Wolf

Ormana geçme kararımın arkasında mantık vardı.

Wolf: Bir oyuncu olarak diğerlerinin gerisinde mi kaldım? Bu düşünce her aklıma geldiğinde utanıyorum. Rakip oyunculardan geride kaldığımı her hissettiğimde bu aklıma geliyor. Her şeyimi tek bir oyun için harcadım ve böyle olunca, bu zamana kadar yaptığım her şey reddedilmiş gibi hissediyorum.

Düşünüyorum da, profesyonel oyunculuk kariyerimin başında, herkes tarafından ilgi görürken profesyonel oyunculuğu bırakmış olmayı isterdim. 2016 yılı bırakmak için harika bir dönem olurdu. Aslına bakarsanız, 2017 yılında iyi oynamadığımda herkes hemfikirdir. O dönemde herkesten daha az çaba göstermiştim. Geçtiğimiz yıl yüzünden, sonradan pişman olmamak için bu yıl elimden gelenin en iyisini yaptım.

Ormana geçme kararımın arkasında mantık vardı. Amatör günlerimde ana rolüm ormandı ve ormanda çok maç yaptım. O dönemde takımımız için her şey iyiydi ve koçumuz kkOma bana ormanda oynamak isteyip istemediğimi sordu. İyi sonuçlar aldığım antrenman maçlarımız da oldu.

Çok iyi oynayabilirdim ve çok iyi oynayabileceğimi düşünmüştüm. Tekli derecelide oynamak için herkesten daha önce hazır olur, yemekten sonra antrenman yapar ve takımın antrenmanları sabahın ikisinde bitse de, sabahın altısına kadar çalışır, sonra uyurdum. Yatağa uyumak için gitmeden önce maçlardan görüntüler izler ve rüyamda ormanda izleyeceğim rotayı görürdüm.

Çalışmasına rağmen, Wolf’un pozisyonunu değiştirmesi iyi şekilde sonuçlanmadı. Oynadığı maçlarda herhangi bir pozitif etki yaratamadı. Bu onun için çok üzücü oldu çünkü antrenmanda sonuçları iyiydi ve çok sıkı çalışmıştı.

Wolf: Hala, eğer çalışmak için bir haftam daha olsaydı ya da oynamak gereken maçı daha sonra oynasaydım, çok daha iyi sonuç elde ederdim. Bana biraz daha süre verilseydi gerçekten çok daha iyi olurdum.

Takımım, o dönemki durum nedeniyle, bana çok fazla şans veremedi. Bunun için çok üzgünüm. Koçumuz da özel konuşmalarımızda ya da dışarıya içmeye çıktığımızda bu durumdan bahsederdi. O da üzgündü. Eğer işler takım için daha iyi gitseydi, bana daha çok şans verecekti.

Pozisyon değişikliğinin ardından iyi sonuçlar alamaması, bir destek olarak yeteneklerinin körelmesi ve takımının zor bir dönemden geçmesi, Wolf’un kariyerinin en zor dönemi olduğu anlamına geliyordu. Kafa yapısı olarak darbeler aldığı açıktı. Takımı yenilgi aldığında kameralar Wolf’a dönerdi ve onun kabinde ağladığı görülürdü.

Wolf

Kaybettiğiniz zaman, antrenmanlarda yaptığınız her şey anlamını kaybediyor.

Wolf: SKT T1 çok farklıydı. 2016 ya da 2017 yılına kadar her şeyi kazanan takımdı ve hepimizin en çok önemsediği şey “kaybetmeye alışmamaktı.” Kaybetmeye alıştığım anın, diğer oyunculardan geriye düştüğüm an olduğunu düşündüm. Her yenilgiden sonra üzgün, sinirli ve hınçlı olurdum.

Dürüst olmam gerekirse, takımımın kaybetmemesi yerine kendimin daha iyi oynamasına odaklandım. Takımımın kazanması öncelikliydi ama işler bizim için iyi gitmese bile, kendi adıma iyi olmak istiyordum. Takımım kazansa bile, kendi performansımdan memnun değilsem strese girerdim.

Ancak bazı anlar oldu. Bazı durumlar. Yüzlerce kez, binlerce kez karşılaştığım ve kafamda ne yapmam gerektiğini bildiğim anlar ancak verdiğim kararlar ya da mekaniklerim yavaşlamaya başlamıştı. Oyun ya da o an bittiğinde, bir hata yaptığımı hemen hissediyordum. Daha iyi olmak için çalıştım ama hala benzer hatalar yapmaya devam ediyordum.

Kaybettiğiniz zaman, antrenmanlarda yaptığınız her şey anlamını kaybediyor. O gün oynanacak tek bir maç için o kadar çalışıyorsun ama hiçbir anlamı olmuyor. Bunun beni çok kızdırdığını fark ettim.

Wolf, SKT T1’dan ayrıldı ve yabancı bir ülkede, yabancı bir ligde yeni takımında oynayacak. Duygusal olarak sarsıldığını göstermeye devam edemez. Tekrar sakin olarak oynamak istiyor. Kendisini zorlayıp, bir kez daha performanslarından memnun olacağı bir seviyeye çıkmak istiyor. Bu, kendisini tekrar kanıtlamak için bir fırsat olacak.

Wolf: Profesyonel oyuncuların altın dönemi kısa oluyor. Yeni oyuncuların eski oyuncuları alt ettiğini görünce, yeni jenerasyonun bayrağı devraldığını hissediyorum. Yine de, Se-Hyeong “Mata” Cho ve Beom-Hyeon “GorillA” Kang gibi oyuncular üstünlüklerini korumaya devam ediyorlar. Tartışmalı olarak emekli olmuş biri olmak istemiyorum. Eğer şimdi bırakırsam, taraftarların gözünde kendini zorlamamış ve sağlığına dikkat etmemiş biri olarak görülürüm.

Yeni bir ortamda, harika oyuncular eşliğinde bir kez daha elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Sağlığımı ya da çabamı bir bahane olarak kullanamayacağım bir ortamda elimden gelenin en iyisini yapacağım. Eğer bunları yaptıktan sonra hala yapamadığımı düşünüyorsam…

Bu emekli olma vaktimin geldiği anlamına gelmez mi?

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top