Team Liquid, şampiyonluğun ardından basın toplantısı düzenledi

Please log in or register to like posts.
Haberler

Team Liquid ekibi, 2019 LCS Yaz Mevsimi Finali’nde Cloud9 karşısında 0-2 geriden gelerek kazandıkları serinin ardından basının sorularını yanıtladı.

Team Liquid
(Fotoğraf: Tina Jo/Riot Games)

Doublelift, üst üste 4 LCS şampiyonluğu bu zamana kadar Kuzey Amerika’da görmediğimiz seviyede bir üstünlük. Bu sana nasıl hissettiriyor?
Doublelift: Harika hissettiriyor. Xmithie ve Impact’in de üst üste dördüncü şampiyonluğu bu. Team Liquid eskiden hiç taraftarı olmayan gülünç bir takımdı. (Gülüyor) Dürüst olalım, bu doğru.
Organizasyonu şimdiki hâline dönüştürenlerin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Bence buradaki herkes bunu başarmak için çok çalıştı. TSM’den kovulduğum zaman benim için her şeyin bittiğini ve bir daha kazanamayacağımı düşündüm. Zaman, Team Liquid’in harika bir takım ve en iyi tercih olduğunu gösterdi.
Doublelift, seriden önce daha fazla mücadele olmasını istediğini söylemiştin. Umduğunu buldun mu?
Doublelift: Evet. Geçtiğimiz yıl NA LCS finallerini 3-0 kazanmıştık ve bu beni mutlu etmişti ancak maçlar yakın geçmediği için kendimi harika hissetmemiştim. Geçtiğimiz mevsim TSM’e karşı 0-2’den seriyi çevirdik, bugün de Cloud9’a karşı 1-2’den geri geldik. İnsana iyi hissettiren tarzda finaller bunlar çünkü çok yakın geçtiğini biliyorsun.
Böyle bir seride, senin ya da takım arkadaşının yaptığı bir oyunun tüm seriyi değiştirebileceğini biliyorsun. Bu çok güzel bir his çünkü bütün sezon boyunca yaptığın çalışmaların işe yaradığını hissediyorsun.
Impact, verdiğin son röportajda play-off’lar için özel bir şampiyonun olduğunu söylemiştin. Bu şampiyon Shen miydi?
Impact: Takımım Shen oynamam gerektiğini düşündü ama ben öyle düşünmüyordum. Ancak Shen o durum için çok iyiydi. Özel şampiyonumu hâlâ saklıyorum ancak o durumda işe yaramazdı.
Doublelift, Bahar Mevsimi Finali’nden sonra verdiğin röportajda birçok kupaya sahip biri olmaktansa, ilk kupası için çalışan biri olmayı tercih edeceğini söylemiştin. Söylediğine göre yanlış yolda ilerliyor olabilirsin. Bu şampiyonluktan sonra hâlâ aynı şekilde mi düşünüyorsun?
Doublelift: Bence çok kazanmak aşırı önemli bir şey değil ancak biri bizi play-off’larda ya da herhangi bir maçta yenecekse, bunu hak etmeli. Çalışmıyor değilim çünkü rakip takımın galibiyeti kutladığını görmek kötü hissettirir. Ancak dürüst olmalıyım, kazandığım 7. şampiyonluk ilki kadar önemli değil.
Kendinizi motive edecek başka kaynaklar bulmalısınız. Örneğin, 2019 MSI’da iyi oynadığımız için, geçtiğimiz yılın aksine Dünya Şampiyonası’na 1. seri başı olarak gitmenin önemi var. Grup aşamasından yükselmek için 1. seri başı olmak farkı yaratacak şey olabilir, bu sebeple kendi ligini kazanmak değer kazanıyor. Kaybetmek istediğimi söylemiyorum ancak bizim de daha güçlü bir takım olabilmemiz için bölgemizin de güçlü olmasını istiyorum.
Jensen
(Fotoğraf: Tina Jo/Riot Games)

Jensen, demin Doublelift’in 7. şampiyonluğun kendisi için diğerleri kadar önemli olmadığını duyduk ancak sen uzun süre şampiyonluk kovalamış bir isimsin. Şampiyonluklar kazanmaya başladıktan sonra, hala daha çok kazanma açlığına sahip misin?
Jensen: (Gülüyor) Evet, kesinlikle o açlığa sahibim. Benim için bu daha çok benimle alakalı konuşulanları değiştirmekle alakalı. Buradan önce bütün kariyerim boyunca hep ikinci olan bir oyuncuydum ve hiçbir şey başaramamıştım. Søren “Bjergsen” Bjerg’in gölgesindeydim ancak şimdi her şeyi kazanan bir olarak kendi efsanemi yaratıyormuş gibi hissediyorum. En azından şimdilik ilerlemek istediğim yol bu, yani her zafer çok önemli.
Dodo ve Cain, sizden önceki basın toplantısında Cloud9’ın koçu Bok “Reapered” Han-gyu, Kuzey Amerika takımlarının Güney Kore’de kampa girmek yerine Avrupa’da kampa gireceğini açıkladı. LEC’de hâlâ Yaz Mevsimi play-off’ları devam ettiği için buna nasıl bir planla yaklaşacağınızı merak ediyoruz.
Dodo: Bu yıl Dünya Şampiyonası Avrupa’da düzenlenecek, bu sebeple orada birçok takımın kamp yapacağını düşünüyoruz. Bazı LEC takımlarıyla iletişime geçtim ve onların da kamp için Avrupa’da kalacağını öğrendim. Bu sebeple Avrupa’ya gitmemiz mantıklı. Saat farkı o kadar kötü olmayacak ve daha iyi bir bölgede hazırlanmış olacağız. Güney Kore ve Çin takımlarının Dünya Şampiyonası öncesinde kendi ülkelerinde kalacağını düşünüyorum.
Avrupa’ya gitmeden önce iki hafta aramız olacak, ardından kampımız üç hafta sürecek ve Dünya Şampiyonası’na hazır olacağız.
TSM, CLG, Clutch Gaming ve FlyQuest, 2019 LCS Bölge Finalleri’nde mücadele edecekler. Finallerden zaferle ayrılıp 3. seri başı olarak LCS’i Dünya Şampiyonası’nda hangi takımın temsil edeceğini düşünüyorsun?
Doublelift: Hiçbir fikrim yok. Dürüst olmam gerekiyorsa üç takımdan biri olacaktır. FlyQuest’in şansı yok. CG, CLG ya da TSM. Söylemesi çok zor ancak tahmin etmem gerekirse Clutch Gaming diyebilirim.
Jensen, geçtiğimiz mevsim TSM karşısında kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandın ancak TL’in kazanmasında fazla bir şey yapmadığın için eleştirildin. Bu finalde, eski takımına karşı serinin son maçında harika oynadın. Bu şampiyonluk ilkine göre daha çok anlam taşıyor mu?
Jensen: Şampiyonluğun kendisinin daha fazla anlam taşıdığını söyleyemem ancak Cloud9’a karşı kazanmak çok anlamlıydı. Eğer C9’a kaybetseydim, herkes benim yanlış tercih yaptığımı ya da Yasin “Nisqy” Dinçer’in daha iyi bir oyuncu olduğunu söyleyeceğini hissettim. C9 taraftarlarından genel olarak fazlasıyla tepki alıyorum, bu yüzden kazandığım için mutluyum çünkü insanlar o kadar benimle uğraşmayacaklar.
Xmithie, Dünya Şampiyonası öncesinde bu yılın MSI finalinin ardından G2 Esports ile aranızda bir rekabet oluşmaya başladığını hissediyor musun?
Xmithie: Özellikle G2’yla bir rekabet ya da onlara karşı özel bir odaklanma olduğunu düşünmüyorum. Biz kendi takımımıza odaklanıyoruz. MSI öncesinde uluslararası performanslarımız hiç iyi değildi, bu sebeple uluslararası takımlara karşı nasıl çalışmamız gerektiğine odaklanıyoruz çünkü Kuzey Amerika takımları o kadar güçlü değiller.
Steve, bir organizasyon olarak Team Liquid, LoL, CS:GO ve Dota 2 dahil olmak üzere bir çok farklı oyunda başarı yakaladı. Bu başarı kültürünü başlatan belirli bir an ya da karar oldu mu?
Steve: Bu çok heyecan verici. Bu sabah The International’ı kazanmak için elimize fırsat geçti ve buna çok yaklaşabildik, harikaydı. Birkaç hafta içinde sıradaki CS:GO major turnuvasını kazanma şansımız olacak. Bence bizim elde ettiğimiz başarıya yakın hiçbir espor organizasyonu yok.
Eğer tek bir olayı öne çıkarmam gerekirse, bu kazanmaya olan kararlılığımızdır. Bunu bütün organizasyonumuzda görürsünüz. Diğer espor organizasyonları biraz geride kalmaya başladı çünkü yatırımcılar güvenlerini kaybetti. Yatırım yapıyorlar ancak başarı açısından istediklerini elde edemiyorlar ve çekiliyorlar.
Bizim açımızdan kazanmak en önemli şey. Biz bu işe uzun vadeli olarak bakıyoruz ve bir efsane yaratmak için buradayız. Bu; yatırım, kararlılık ve tutku gerektirir. Hepimiz kazanmaya bakıyoruz, en önemli şey bu.
Team Liquid
(Fotoğraf: Colin Young-Wolff/Riot Games)

CoreJJ, sen Dünya Şampiyonası’na gidiyorsun ancak eski takımın Gen.G bu şansı kaybetti. Eski takım arkadaşlarına söylemek istediğin bir şey var mı?
CoreJJ: Jensen’ın aksine, Gen.G taraftarlarının hâlâ beni sevdiğini düşünüyorum. (Gülüyor) Umarım bir sonraki Dünya Şampiyonası’na gidebilirler.
Xmithie, Team Liquid’den 2019 LCS Yaz Mevsimi En İyi Takımı’na giremeyen tek oyuncu sensin. Svenskeren’in yerinde senin olman gerektiğini düşünüyor musun ve Dünya Şampiyonası’ndaki diğer ormancılara karşı nasıl performans göstereceksin?
Xmithie: Svenskeren’in özellikle bu mevsim çok iyi oynadığını düşünüyorum. Bence En İyi Takım’da olmayı hak etti. O olmasaydı C9’nın ikinci olamayacağını düşünüyorum o yüzden doğru. Ona karşı kötü bir şey hissetmiyorum ve özellikle bu maçta takımın çok iyi oynadı.
Xmithie, röportajın başlarında koçlarınız iki hafta ara vereceğinizi söyledi. Boş zamanını nasıl geçireceksin?
Jensen: (Gülüyor)
Dodo: Tekli dereceli maçları oynayacak.
Steve: Doğruyu söyle lütfen.
Xmithie: Büyük ihtimalle tekli dereceli oynamak için Avrupa’ya erken gideceğim.
Doublelift, geçtiğimiz yıllardaki Dünya Şampiyonaları öncesinde ya MSI’da kötü performans gösteriyordun ya da turnuvayı tamamen kaçırıyordun. TL’in MSI 2019’da finale çıkabilmiş olması, Dünya Şampiyonası öncesinde seni mental olarak nasıl etkiliyor?
Doublelift: Kendime MSI 2019, Dünya Şampiyonası 2018 ve MSI 2018 için geçer not veririm. O turnuvalarda harika oynadığımı düşünmüyorum. Çok kötü oynadığım maçlar da oldu, taşıdığım maçlar da. TL’e katıldığımdan bu yana her şey çok farklı çünkü CLG ya da TSM ile gittiğim uluslararası turnuvalarda hiç istediğim kadar iyi oynayamamıştım. Bu, takımların hatası değildi ve hâlâ istediğim kadar iyi oynayamıyorum ama daha yakınım.
Bu yılki MSI performansımız sayesinde geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir 1. seri başı durumu ayarlamamız ve bugün bunu bizim elde etmemiz çok iyi. Dünya Şampiyonası’nda ne kadar ilerleyeceğimizi etkileyecek şey bu olabilir.
Jensen, Bahar Mevsimi Finali’nde TSM karşısında 0-2 geriye düşmenizin, bu finalde Cloud9’a karşı 1-2 geriye düştüğünüzde yardımı olduğunu düşünüyor musun?
Jensen: Genel olarak geriden geldiğim çok seri oldu, yani bu konuda daha rahatım. Yine de bunun play-off’larda olması daha farklı bir tecrübe. Bu final, baharda TSM’e karşı oynadığımız finalden daha farklıydı.
TSM karşısında 0-2 geriye düştüğümüzde, çok kötü kararlar verdiğimiz için geriye düştüğümüzü düşünüyordum. Bu sefer Cloud9 karşısında 1-2 geriye düştük ve Cloud9 beklediğimden çok daha iyi oynuyordu. C9 karşısında 1-2 geriye düşmek, TSM’e karşı 0-2 geriye düşmekten daha endişe vericiydi. Cloud9’ın gerçekten bizi yenebileceğini hissettim ancak TSM karşısında 0-2 geriye düştüğümüzde kazanacağımızı ve bizim daha iyi bir takım olduğumuzu hissettim.
Xmithie, Cloud9’dan en çok kiminle karşılaşmaktan endişeleniyordun ve bu oyuncuyu devre dışı bırakmak için ne hazırladın?
Xmithie: Nisqy ve Dennis “Svenskeren” Johnsen birlikteliğiydi sanırım. Orta koridor/ormancı uyumları çok iyi ancak serinin büyük çoğunluğunda Jensen’in daha iyi oynadığını düşünüyorum. Onları çok iyi kontrol ettik, yine de onların çok iyi bir ikili olduğunu düşünüyorum.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/8949/lcs-finals-press-conference-tl-jensen-i-was-more-worried-being-down-1-2-against-c9-than-0-2-to-tsm

 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir