Çeviriler

TSM Parth: Taraftarın bizden hesap sorması çok önemli

Parth

LCS’in başarılı organizasyonlarından TSM, 8 Eylül günü oynanan 2019 LCS Bölge Finalleri Finali’nde karşılaştığı Clutch Gaming’e 2-0 öne geçtiği seride mağlup olarak, üst üste ikinci kere Worlds’ten uzak kaldı. Takımın genel menajeri Parth “Parth” Naidu, InvenGlobal’dan Nick Geracie ile gelecekle ilgili düşücelerini ve takımın Yaz Mevsimi’nde yaşadığı zorlukları paylaştı.

Parth

Parth, Clutch Gaming serisi çok yakın geçti. Organizasyonun farklı kademelerinde görev almış biri olarak, sence TSM nerede eksik kaldı?

Parth: Clutch Gaming’in gerçekten iyi olduğu bir tarzı var ve bugün serinin üçüncü, dördüncü ve beşinci karşılaşmaları boyunca bunu bizden biraz daha iyi şekilde uyguladılar. Bundan ibaret.

TSM de 2019 Bahar Mevsimi Yarı Finali’nde Cloud9 karşısında geriden gelerek seriyi kazanmıştı. Bu tecrübe oyunculara tersi bir durum yaşandığında yardımcı olacak bir şeyler kattı mı?

Parth: Evet, o momentumu durdurmak kesinlikle zor. Clutch önceki iki gün boyunca kazandığı maçlardan sonra arkasına büyük bir momentum aldı. Kısa süre önce sahnede iki seri kazandıkları için, sahnede çok daha rahatlardı.

Clutch Gaming ile 2019 LCS Yaz Mevsimi Çeyrek Finali’nde oynadığımız maç ve bugünkü maç arasında üç hafta antrenman yaptık. Antrenmanlarımızı göz önüne alırsak, kesinlikle iyi bir mücadele verdiğimizi düşünüyorum ancak bugüne bakınca, Clutch’ın daha iyi bir takım olduğunu gördüm.

Clutch Gaming için TSM, Counter Logic Gaming ile yaptığı LCS Bölge Finalleri karşılaşmasının ardından pek önemli olmayacağı düşünülüyordu ancak çoğu kesimin düşündüğünden daha fazla direndiniz. Çeyrek Final ve Bölge Finalleri arasındaki haftalarda takım neye odaklandı?

Parth: Yarı Final öncesinde, kadromuzdaki tek ormancıyı Mingyi “Spica” Lu olarak belirleyerek büyük bir değişime gittik. Bence onun yaptıkları gerçekten övgüye layık. Spica akademi takımımıza bu yaz katıldı, mevsim boyunca kendisini çok geliştirdi ve gördüğümüz performansları baz alarak, bizim için onun en iyi seçenek olduğuna karar verdik.

Spica bugün fazla bir şey gösterememiş olsa da, geçtiğimiz birkaç haftada kendisini çok geliştirdi ve bu seriyi kazanmak için birçok şansımız oldu. Aldığı sorumluluk için kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Şartlar göz önüne alınırsa, Spica harika performans gösterdi ancak Yarı Final’de alınan yenilginin ardından kadroya orman pozisyonunda bir yedek oyuncu katmayı düşündünüz mü?

Parth: Yedek oyuncuları, takımınızın ihtiyacının ne olduğuna karar vermenize göre seçersiniz. Oyuncu değişiklikleri tarz ya da şampiyon havuzundaki farklılıklar nedeniyle olur ancak biz Spica’nın takıma katacağı güçlü yanlar konusunda kararlı bir şekilde ilerleme düşüncesindeydik. Bu, onun gereken seviyeye ulaşması için mümkün olan tüm antrenman süresini ona vermemiz anlamına geliyordu.

Bunun yüzünden, yedek bir ormancı getirmek mantıklı olmayacaktı çünkü bunun seriye bir değer katacağını düşünmedik.

Netleştirmek için soruyorum; sizin fikriniz Spica’nın güçlü yanlarının takıma uyacağı ve eğer takımla tüm antrenmanlara katılarak uyumunu artırırsa, bunun en iyi durum olacağıydı. Doğru mu?

Parth: Tam tersi. Spica zamanıyla oynamanın ya da başka bir ormancı kullanmanın, yaptığımız şeylere kıyasla yardımcı olmayacağını düşünüyorum.

Parth

İnsanların tecrübesiz bir ormancıyı hedef olarak göstermesi kolay olacak ancak sizin bakış açınıza göre, yakın zamanda alınan sonuçlar diğer takımların TSM’in seviyesini ve ilerleme hızını yakaladığını mı gösteriyor?

Parth: Partnerlik sisteminin gelmesinin ardından Team Liquid kesinlikle kendini geliştirdi ve Cloud9 her zaman üst seviye bir organizasyon oldu. 2018 sezonuna girerken kadromuzda birçok köklü değişiklik yaptık ve geçtiğimiz yılın sonunda bir adım geriye attık ve bir organizasyon olarak takımımızda nasıl bir felsefe görmek istediğimizi değerlendirdik. Yaklaşımımızı çok değiştirdik. Bu yıl Bahar Mevsimi’nde çok iyi performans gösteren akademi takımımızı kendimiz kurduk. Yaz Mevsimi’nde de TSM Akademi’de bulunan oyuncularımızda çok yetenek gördük.

Partnerlik sistemi olan bir ligdeki organizasyon olarak, her şey uzun vadeli düşünmekten geçiyor. Bu sezon öncesinde, transfer döneminde çok temas kurmamız gerekiyordu. Daha önce LCS’te oynamayan üst koridor oyuncusu Broken Blade’i kadroya aldık. Bu yıl çok tecrübe kazandı. Orman pozisyonunda ne yapacağımızı düşünüyorduk ve sonunda Spica’ya geçtik.

Bu değişikliklerin çoğunun uzun vadede getirisi olacağını düşünüyoruz. Worlds’e katılmakla alakalı kısa vadeli bir hedefimiz olsa da, bugün bu hedefe ulaşamadık.

TSM, bu sezonun başlarında takımın önceden gelen erken oyundaki pasiflik ve stratejik yaklaşımındaki proaktifliğin noksanlığı gibi problemleri çözerek, belki de 2018 Worlds 2018’i kaçırmaktan çıkardığı dersler sebebiyle takdir edilmişti. Bir kez daha hedefinize ulaşamamış ve Worlds’ü kaçırmış olsanız da, TSM’in bu sezondan öğrenebileceği şeyler olduğunu düşünüyor musunuz?

Parth: Bu çok zor çünkü çıkarılacak dersler dışarıdan bakanlar için çok görünür olmayabilir. Tabii ki organizasyonumuz, teknik ekibimiz ve oyuncularımız, perde arkasında yaşananları tamamen tecrübe ettiler.

Sezonun sonlarına doğru çok şey öğrendik. Farklı oyuncuları nasıl kullanacağımızı, farklı koç ve ekip üyeleriyle nasıl çalışacağımızı öğrendik. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl hedefimize ulaşamayarak Worlds’ü kaçırmış olsak da, kurduğumuz temelin üstünde devam etmemiz bizi gelecekte daha güçlü yapacak.

Herkes TSM oyuncularının ne kadar çok çalıştığını biliyor. Oyuncularınıza bu zorlu yenilginin ardından bir şey söyleyebildiniz mi?

Parth: Bu tüm oyuncularımız için yıkıcıydı. Böyle bir yenilginin ardından söyleyecek fazla bir şey olmuyor.

Kesinlikle zor bir yaz geçti. Bahar Mevsimi’nin ikinci takımı olarak geldik ancak diğer takımlar bize yetişti. Buna ek olarak, Bahar Mevsimi’nde problem olarak ortaya çıkmayan birçok şey Yaz Mevsimi’nde su yüzüne çıktı. Sezon devam ederken uyum sağlamamız gereken çok şey oldu. Genel anlamda takımla alakası olmayan şeylerin olması yüzünden bile uyum sağlamamız gereken şeyler oldu. İnsanlar bunu bilmiyor ve bunun yüzünden çok mücadele etmek ve uyum sağlamak zorunda kaldık.

Beraber oluşturduğumuz takımla gurur duyuyoruz ve kurduğumuz bu kadroyla mevsim ve play-off’lar boyunca daha fazla vaktimiz olsaydı, Worlds’e katılabilirdik. Gelecek hakkında çok umutluyum. Çaylaklar dahil, mevcut kadromuzla çok iyi bir temele sahibiz ve TSM olarak League of Legends’a nasıl yaklaşacağımız konusunda iyi bir yaklaşıma sahibiz. Bu yıl öğrendiğimiz birçok şeyi aklımızda tutacağız.

Kuzey Amerika’daki hiçbir organizasyon geçmişte bizim kadar başarılı olamadı ve geçtiğimiz iki yıl, LoL’ün ne kadar ilerlediğini bize göstermesi açısından kesinlikle çok önemliydi. Takımlar daha tecrübeli oyuncuları yurtdışından getirmek için daha fazla kaynak harcıyor ve teknik ekiplerini güçlendiriyorlar, böylece tüm organizasyonlar altyapı ve yeterlik açısından o seviyeyi tutturmak zorunda.

Geçtiğimiz iki yıldaki başarısızlıkların bizim geleceğimizi çok daha güçlü hâle getireceğinden eminim.

Böyle zorlu bir mağlubiyetin ardından zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. TSM taraftarlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Parth: TSM’in parçası olduğum için çok gururluyum. Takıma 2015 yılında katıldım ve organizasyonda farklı kademelerde görev aldım. Hep taraftarlarının hayranlık duyduğu bir organizasyonun parçası olmak istiyordum ve TSM’deki herkesin beklentisi hep bu yöndeydi. Kusursuzluğu hedefliyoruz ve taraftarlarımızın işler iyi gitmediğinde ya da bir şeyleri yanlış yaptığımızda bizden hesap sormaları çok önemli.

Geçtiğimiz iki yıl bizim için iyi geçmedi ancak sizi temin ederim, gelecek için çok güçlü bir temele sahibiz. Hiç değilse geçtiğimiz iki yıl bize hatalarımızdan ders çıkarmak, güçlü temeli oluşturmak, her tarzda oyuncularla çalışmak ve koç ekibimizi güçlendirmek için fırsatlarla dolu geçti.

Umarım gelecek için heyecanlanıyorsunuzdur. Yeni tesislerimize geçtiğimiz zaman, TSM ve TSM Academy aynı çatı altında çalışacak. Worlds’e gidemeyecek olmamızın çok kötü olduğunun farkındayım ve organizasyon olarak hedefimiz hep Worlds’te iyi performans göstermek. Turnuvaya katılamamış olmak bizim uzun vadeli vizyonumuz için hem büyük bir darbe hem de engel. Ancak uzun vadeli hedefimiz hâlâ aynı. Bu engelleri aşacağız ve ilerleyeceğiz.

Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/9045/parth-addresses-the-tsm-fans-after-loss-to-clutch-gaming-failure-to-qualify-for-worlds-2019

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top