Untara: Beklentileri karşılayamadığım için üzgünüm

Please log in or register to like posts.
Haberler

22 yaşındaki Güney Koreli üst koridor oyuncusu Park “Untara” Ui-jin, genç yaşına rağmen hayatının kontrolünü ele almış biri. Her profesyonel oyuncu gibi değişik bir yaşam tarzına sahip olsa da, her oyuncunun aynı ilgiyi görmediğini bilen biri. Untara’nın Ocak ayında InvenGlobal’a verdiği röportajı sizler için çevirdik.
Untara

Açıklamayı paylaştıktan sonra yatağa yattım. O zaman ağlamaya başladım.

Kontratım sona erdiğinde oldu. Haber ortaya çıkınca, sosyal medya hesabımdan bir açıklama yaptım. Kontratımın sona erdiğini ve yeni bir takım aradığını dizüstü bilgisayarımdan yaptım. Açıklamayı paylaştıktan sonra yatağa yattım. O zaman ağlamaya başladım. Çok ağladım.
Çok karışık duygular içerisindeydim. Belki de bunu evde yazdığım için böyleydim ama kendimi çok aşağılanmış hissettim. CJ’den ayrılırken böyle hissetmemiştim. İlk defa böyle bir şey hissettim. Transfer sezonunun 20 günü boyunca hiç uyuyamadım. SKT’nin elveda partisinde bile çok dinlenemedim. Her şey hakkında çok gergindim. Gözümü her kapattığımda zihnimi belirsizlik kaplıyordu. Hem transfer sezonu hakkında hem de 2018 yılında yaşananlar hakkında.

Dürüst olmam gerekirse, dinlenmekten korkuyorum.

SKT’den ayrılacağıma dair haberin yayılmasından bir ay önce ben durumu biliyordum. O zamanlar çok endişeliydim. Transfer sezonunda insanların beni nasıl değerlendireceğini bilmiyordum. Dürüst olmam gerekirse, korkuyordum. Bunun sebebi, finalde oynamış olmama rağmen Yaz Mevsimi’nde bir kere bile oynamamış olmamdı. 2018 için gösterecek hiçbir şeyim yoktu.
Diğer takımlardan teklifler aldım. Üst düzey LCK takımları ve okyanus ötesi takımlar bana ulaştı. Çin, Tayvan ve Türkiye’den teklifler aldım. Kuzey Amerika takımlarıyla çok iletişim kuramadım çünkü İngilizcem ortalamanın altında. En iyi teklif Çin’den gelmişti. Profilimin çok iyi olmadığını önceden biliyordum ancak onların teklifi hiç adil değildi. O zaman düşündüm, “Sanırım dinlenmeliyim.” diye.
Durum sadece Güney Kore’de daha uzun süre kalmak istemem değildi. Ayrıca mevcut durumumda okyanus ötesi bir takıma da gitmek istemiyordum. İyi bir profille okyanus ötesi bir takıma gitmenin önemi olmazdı. Şimdi o ülkelere gitmeye zorunlu olduğumu hissediyorum. Teoride, okyanus ötesi takımlarda çok para kazanabilirim. Ancak oraya gitmemin, bir sene boyunca bir takımda oynamak ve sonrasında gidecek hiçbir yerim olmayacağı anlamına geleceğini fark ettim. Tabii ki, eğer çok iyi oynarsam, üzerimdeki ilgiyi arttırabilirdim. Çok riskli bir “rest” olacak gibi hissediyorum. Paranı al ve işini bitir.
Dürüst olmam gerekirse, dinlenmekten korkuyorum. Bu yüzden böyle bir açmazın içindeyim. İki fikir arasında kaldım. Biri “Kariyerimden geriye kalan tek şey para kazanmak.” diğeri ise “Olay sadece para değil. Kendimi geliştirmek ve harika bir şey başarmak istiyorum.” Bunun ardından, Bahar Mevsimi’nde ara vermeye karar verdim. Daha önce de ara vermiştim.

Yaz Mevsimi başladığı zaman kendimi önemsiz gibi hissettim.

2018 Bahar Mevsimi’nde, koçumuz bana oynama fırsatı vermişti. Ancak kkOma’ya takımın as üst koridor oyuncusu olmam için gerekli yeteneklere sahip olduğumu gösteremedim. Sanırım o zaman kendime güvenimi kaybettim. Yaz Mevsimi başladığı zaman kendimi önemsiz gibi hissettim.
Yaz Mevsimi’ndeki sonuçlarımız iyi olmayınca, kendi kendime “Belki de oynama şansı bulurum.” diye düşündüm. Durumdan bağımsız olarak antrenmanlarda oynatılmadım. Çok stresli bir durumdu.
Çok hayal kırıklığına uğradım. Geçmişteki performanslarımın her şeyi olumsuz olarak etkilediğini düşünüyorum. Yaz Mevsimi’nde kadroda olmayınca bir boşluk hissettim. Bazı beklentilerim vardı çünkü 2017 yılında takım için çok şey yapmıştım. Kendime ‘Tekrar denemeliyim.” dedim ve 2018’de çok çalıştım. Ancak 2018’deki performansım nedeniyle oyun oynamaktan vazgeçmek kendime haksızlıktı. 2018’de iyi giden hiçbir şey yoktu. (Gülüyor)
Takımdayken, bunu hiç anlayamamıştım. Takımdan ayrıldıktan sonra nedenini fark ettim. Bu, takımın baş antrenörü ve koçları için de geçerli. SKT, beklentilerin çok yüksek olduğu bir takım. SKT, üyesi olması zor bir takım. Kaybedince tabii ki saygısız bir dille karşılaşıyorsunuz. Kusursuz şekilde oynamadan kazanırsanız da aynı şekilde. Takımdaki herkesin çok zorlu tecrübelere sahip olduğuna inanıyorum.
Şimdi geriye dönüp baktığımda, koç ekibinin hiç de kötü insanlar olmadığını düşünüyorum. Sadece çok soğuklardı. O dönemde onlar yüzünden hayal kırıklığına uğramış olmama engel olamadım.
Untara

Benden bekleneni karşılayamadığım için üzgünüm.

Benden bekleneni karşılayamadığım için üzgünüm. Takımın kendimi göstermem bana için Bahar Mevsimi’nde bir fırsat verdiği doğru. Bu size garip gelebilir ama Thal’a da üzülüyorum. Bir anda performans göstermesi gerekti. Thal’ın hazırlanacak zamanı olmadı. Çok saygısızlığa uğradı ve o da çok zor bir dönemden geçmiş olmalı.
Topluluğa çok dikkat ediyorum. Maçlarımızın ardından, her zaman Twitch’ten maçlarımıza bakardım. Her skor verdiğimde, insanlar bana lakaplar takıyor ve hakaret ediyorlardı. O zamanlar bana “Restoran Untara” diyorlardı çünkü sürekli rakibi besliyordum. İlk başlarda komik geliyordu. Ancak zaman geçtikçe kötüye gitmeye başladı. Beklentilerin altında kaldığım için çok stres altındaydım. Antrenmanlar Bahar Mevsimi’nin başında iyi gitmiş olsa bile, böyle devam edeceğinin garantisi yoktu. Maç sonuçları ve antrenman sonuçları, eleştiriler ikisini birden kapsamaya başlayınca kemiklerime kadar titredim.

Alakasız konulara kafa yorarsanız iyi oynamanız imkansız oluyor.

O titreme başlayınca, her şey hakkında endişelenmeye başladım. Oyunu oynarken zihninizi temizlemeniz gerekiyor. Ancak alakasız konulara kafa yorarsanız iyi oynamanız imkansız oluyor. Risk ve zorluklara rağmen oynarsanız, devam edebilirsiniz. Ancak sanırım korkularım bana üstün geldi. Sadece güvenli oynamak istedim. Karşılaştığım problemlerin tüm LCK oyuncularıyla olmasa bile çoğuyla aynı olduğunu düşünmek istiyorum.
Gerçekten elimden gelen her şeyi yaptım. Son oynadığım maçın üzerinden neredeyse sonsuzluk geçmişti ve eleme süreci çok önemliydi. Her zamankinden daha kararlıydım. Nihayetinde 2-3 kaybettik. Pişman olduğum çok şey var.

Nihayetinde, önemli olan takımın kazanması.

Sadece Ornn oynadığım için biraz sıkılmıştım. Taşıyacak şampiyon oynamayı çok istemiştim. Antrenmanlarda çok iyi sonuçlar aldığımız oldu. Buna rağmen, ben tank şampiyonlar oynadığımda düzenli olarak daha yüksek galibiyet oranları alıyorduk. Sanırım kkOma bunun takımın geneli için daha iyi olduğunun farkına vardı. Bizden ilk iki seçimde üst koridor şampiyonunu seçmemizi istedi ve bana elimden geldiğince iyi şekilde dayanmamı söyledi. Ben de tam olarak bunu yaptım. Nihayetinde, önemli olan takımın kazanması.
Tekli dereceli maçlarında genel olarak taşıyıcı şampiyonlar oynuyorum. Jayce gibi rakibi ezen şampiyonları oynamayı hep sevmişimdir. Bu tüm üst koridor oyuncuları için aynıdır. Kim ezilmeyi ister ki? Ornn gibi şampiyonları asla tekli dereceli maçlarında oynamıyorum.

Tüm yeni SKT üyeleriyle arkadaşım. Umarım onlar bu fırsatı kaçırmaz, kendilerini gösterir ve iyi oynarlar.

Khan ile çok yakınım. Beni çok sever. Bunu nasıl açıklayabilirim? Khan’ı kutlamıştım. 2018 yılında SKT bir kez bile Kingzone’u yenememişti. Belki de SKT taraftarları bu yüzden Khan’ın takıma katılmasını istememişti. SKT’ye katıldıktan sonra onun agresif şampiyonlar seçerek kendisini göstermesini istemiştim. Üst koridora kaynak aktarımı yapılsa nasıl olur merak ediyorum. Khan, kaynak aktarımı yapılabilecek kadar yetenekli. SKT’de üst koridoru düşündüğünüz zaman, aklınıza gelen ilk kelime her zaman “tank” olur.
Khan’a diğer insanların söylediği şeyleri umursamamasını söylemek istiyorum. SKT çok popüler bir takım. Bu büyük popülerlik, daha büyük engeller doğuruyor. SKT’ye katıldığınız anda, toplulukla ilk karşılaştığınız anda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Aşırı derecede eleştiri göreceksiniz ancak en önemli konu bunların sizi etkilemesine izin vermemeniz. Eğer bunların sizi rahatsız etmesine izin verirseniz, önceden sizi rahatsız etmeyen şeyler olduğundan çok daha büyük görünmeye başlar.
Crazy ve Mata haricinde, SKT’nin yeni üyelerinin hepsiyle arkadaşım. Kişisel olarak ben başaramamış olsam da, umarım onlar bu fırsatı kaçırmaz, kendilerini gösterir ve iyi oynarlar. Bunu gerçekten istiyorum.

Faker’ın imajı yalan değil.

Faker çok büyüleyiciydi, yanımda oynarken onu izlemek bile öyleydi. Adam tekli dereceli yayınlarında bile çok iyi olmalı çünkü neredeyse oynadığı tüm maçlar Youtube’da oluyor. Düşük performans gösterse bile, sivri bir başlıkla Youtube’da yerini alıyor. Bunların hepsiyle baş edebildiği için harika bir insan. Onun mentalitesi kimsede yok. Kendi disiplinini çok iyi sağlıyor. İyi para kazanmayı hak ediyor. Aslına bakarsanız, daha çok kazanmalı. Faker, evde geçirdiği tatilini sadece dinlenerek ve oyun oynayarak geçiren biri.
Faker’ın imajı yalan değil. İlk başta, onun kitap okuma olayının sahte olduğunu düşündüm. Gerçeğe dönersek, gerçekten uyumadan önce kitap okuyor. Onu bir yıl boyunca gördüm ve her seferinde böyle yaptı. Sadece bir ay görsem emin olamazdım ama bir yıl. Eğer biraz bile yorgunsam, yayın yapmadan önce duş almazdım. Ancak eğer Faker yayın açacaksa, hemen dış görüşüyle ilgilenirdi. Benimle aynı yaşta olsa bile, yaptığı şeye saygı duymadan edemiyorum.

Hala iyi olduğumu düşünüyorum ama hala o %2 eksik.

İkinci defa profesyonel olarak oynarken oyuna ara vermiş oldum. İlk aramda, o kadar istekliydim ki profesyonel oynarken bu kadar çalışmamıştım. Bunu tek başınayken yapmak zor ama yapmıştım. İlk defa o zaman “tekli dereceli canavarı” lakabını duydum. İlk 10 sırada neredeyse 3 hesabım vardı. Bu yüzden birçok takım beni sorguladı ve bana ilgi gösterdi. O takımların arasından SKT’yi seçtim. O zamana göre o kadar da istekli değilim.
Oyun oynarken, bazen bir duvara çarpıyorsunuz. Bazen Elmas 1/Ustalık seviyesinde takılı kalıyorsunuz. Ardından mücadeleci ruhunuzu kaybediyormuş gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Ancak şu an öyle hissetmiyorum. Bazen Şampiyonluk aşamasına çıkıyorum ve tekli derecelide profesyonel oyuncularla beraber oynuyorum. Hala iyi olduğumu düşünüyorum ama hala o %2 eksik. Bir şansım var. Eğer zayıflıklarımı geliştirebilirsem, hala profesyonel olarak iyi oynayabileceğimi düşünüyorum.
Profesyonel olmayı bırakamam. SKT’den zirvede ayrılmadım. Ayrıldım, çünkü kötüydüm. İyi performans göstermediğim için bırakırsam çok kötü hissederim. En azından bir kere LCK şampiyonu olmak istiyorum. Bu yüzden 2017 Yaz Mevsimi Finali’ni düşündüğümde kendime kızıyorum.
Untara

Ryze ve Irelia gibi şampiyonlarda iyi değildim.

2018 yılında en çok pişmanlığını duyduğum şey şampiyon havuzum oldu. Faker neredeyse tüm şampiyonları oynamayı biliyordu, çok geniş bir şampiyon havuzu vardı. O yüzden Irelia mevsim elemelerinde yasaklanmıştı. Rakibimiz tüm yasaklama haklarını Faker’a kullandı. Irelia’yı benim için yasaklamadılar.
Griffin’i izlediğiniz zaman, Jayce ve Viktor gibi esnek seçimleri çok yaptıklarını görürsünüz. Nişancıları bile bu tarz şampiyonları oynayabiliyor. Ancak SKT’deki dönemimde, takımımla şampiyon değiştiremiyorduk. Ryze ve Irelia gibi şampiyonlarda iyi değildim. Rakip bu seçimlerin orta koridora yapıldığını biliyordu. Seçim/yasaklama ekranında bu yüzden dezavantajlıydık. Takımım için çok üzgündüm. Şampiyon havuzumu çok daha geniş hale getirmeliyim. Metayı bilmezsem her şeyin dışında kalacağım için Bahar Mevsimi’nde LCK’i izleyeceğim.
Eğer tekli dereceli sıramı, profesyonel bir oyuncu olarak değerimi ve şampiyon havuzumu geliştirebilirsem tekrar fırsat yakalayabileceğimi düşünüyorum. Mücadeleci yanımı göstermem çok önemli. Profesyonel oyunculardan tekli dereceli maçlarda iyi yorumlar alıyorum, bunun bana etkisi büyük. O üç şeyde ilerleme sağlayamazsam, bir takımın beni istemeyeceği ortada. O zaman bunu anlarım ve gerçekten tam zamanlı bir yayıncı olmayı düşünürüm. Yine de, eğer hedeflerimi gerçekleştirebilirsem, umarım takımlar benim hakkımda olumlu düşünür.
Tekrar resmi turnuvalarda oynamaya başladığımda alacağım tüm eleştiri ve suçlamalara hazırım. Korkacağım bir şey yok. Bu sefer titremeyeceğim konusunda kendime güveniyorum.

Annemin üstüne yük olduğumu düşündüm.

Tek başıma yaşamaya başladım ve bu çok zor. Bir hafta boyunca kendi yemeklerimi kendim pişirdim. Alışveriş yaparak ve et pişirerek elimden gelenin en iyisini yaptım. Ancak her şeyin yemek olmadığını fark ettim. Yemek yedikten sonra onları temizlemem gerekiyordu ve sonra da çöpü atmam. Bu uğraşması kolay bir şey değildi. Bu yüzden son zamanlarda yemeklerimi satın alıyorum.
Takımdan ayrıldıktan sonra, yaklaşık 10 gün boyunca ailemin yanında kaldım. Çok rahattım. Profesyonel bir oyuncunun yaşamı gibi değildi yirmili yaşlarında işsiz kalmış bir genç adamın yaşantısıydı. Bilgisayarım yatağımın hemen yanındaydı, böylece tekli dereceli maçlarını beklerken yatıyordum. Eğer böyle yaşamaya devam etseydim, gelecekte bana ne olacağını biliyordum. Büyük ihtimalle kilo alacak ve oyunları eskisi kadar ciddi oynayamayacaktım. Hemen kendimi gergin hissetmeye başladım.
Ayrıca annemin üstüne yük olduğumu düşündüm. Sadece yemek için odadan çıkıyor sonra hemen oyun oynamak için geri dönüyordum. Sonrasında uyuyordum ve bu tarz bir yaşam hoşuma gitmedi. Daha bağımsız olmanın benim için daha iyi olacağını düşündüğümden yalnız yaşamaya başladım.
Geçmişte böyle olmasam da, hayatımı profesyonel bir oyuncu gibi yaşayınca daha rahat hissediyorum. Şimdi 12 gibi uyanıyorum ve sabaha karşı 4 gibi yatıyorum. Ancak ailemin yanındayken böyle yapamıyordum.

Hayatımdaki tüm kararları tek başıma verdim.

Ben eğlenceli bir insan olarak tanınırım ama evde çok sessizim. Hayatımdaki tüm kararları tek başıma verdim. Profesyonel kariyerim için Çin’e gittiğimde de bu böyleydi, Güney Kore takımlarıyla pazarlık yaparken de böyleydi. Ailemle konuşmak yerine, onlara sadece sonuçları söylüyordum. Bana güveniyorlardı ve beni hep desteklediler.
Profesyonel olmaya önem vermiş olsam da bu yayıncılığa odaklanmadığım anlamına gelmiyor. Bu arada, insanlarda bıraktığım eğlenceli imajımın yayınlarda sürekli beklenmesi üzerimde biraz baskı oluşturuyor. Beklentiler yüzünden kendimi baskı altında hissediyorum. Sonuçta bir insan olduğum için, bir maç planladığım gibi gitmeyince kızgın ve sessiz olabiliyorum. Yayınlarım eğlenceli ve ilginç ama nihayetinde kendimin bir göstergesi.
Takımımdan ayrılmış olmama rağmen birçok hediye aldım. Taraftarlar bana bağış yaparak ve kişisel mesajlarıyla beni tebrik ettiler. Çok müteşekkirim. Bu röportajda onlara teşekkür etmek istiyorum. Umarım gelecekte de beni sevmeye ve takip etmeye devam edersiniz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/lol/articles/7231/untaras-thoughts-on-leaving-skt-i-feel-sorry-that-i-could-not-live-up-to-my-expectations

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir