Viper: Kendimizi kanıtlama zamanı geldi

Please log in or register to like posts.
Haberler

Viper
LCK Bahar Mevsimi’nin bitmesinin ardından, insanlar senin ne yaptığını merak ediyorlar. Arayı nasıl geçirdin?
Uyudum, oyun oynadım ve yemek yedim. Rutinim buydu. Bir de takım olarak Jeju Adası’ndaki bir atölyeye katıldık.
Atölye çalışması zordu. Aklıma gelen ilk şey bu. İkinci gün, gün doğumunu izlememiz gerekiyordu ve çok erken kalkmam gerekti. Genelde sabaha karşı 4 gibi uyuyorum ancak o gün 3’te uyanmam gerekti. Buna rağmen gün doğumunu gördüğüm zaman, hiç bunu görmemiş olmaktan çok daha iyi olduğunu düşündüm.
Gün doğumu sence nasıldı?
Dürüst olmam gerekirse, çok farklı bir şey değildi. Önemli olan şey orada hepimizin beraber olmasıydı.
Diğer takım arkadaşların atölyeyi nasıl buldu?
Sanırım herkes benzer şeyler hissetti. İyi olan tarafı hepimizin beraber gitmiş olmasıydı. Yemekler de güzeldi. Kılıç balığı yedik. Bir adada olduğumuz için çok deniz ürünü tükettik. Ayrıca Jeju’ya özgü olan domuzdan da yedik.
Yakın zaman önce gerçekleştirilen MSI hakkında konuşalım. Turnuva hakkındaki genel izlenimin nedir?
Beni en çok şaşırtan şey Team Liquid ile Invictus Gaming’in karşılaşmasıydı. Team Liquid kazanmakla kalmadı, bunu 3-1 gibi bir skorla başardı. Çok şaşırtıcıydı.
Diğer sonuçlar beni pek şaşırtmadı. Yarı finaller öncesinde G2 ve SKT’nin karşılaşmasında G2, Pyke seçmiş ve kazanmıştı. G2 yarı finalde tekrar Pyke alınca, SKT’nin maçı kaybedebileceğini düşünmüştüm ve bu beni şaşırtmadı. Hala MSI’a gitmesi gereken takımın biz olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum.
Neden?
Bence biz kazanabilirdik. Ancak bunu çok uzun süre düşünmedim. Bunlar anlamsız şeyler. Kaybeden biri olarak bunlar düşünmemem gereken şeyler. Sadece özel olarak kendi kafamın içinde düşündüğüm şeyler.
“MSI’a gitmesi gereken takım bizdik” düşüncesini sende tetikleyen şeyler neydi?
G2’nun serileri. Sadece ilginç tercihler yapmıyor, bunların etrafında oynamayı da biliyorlardı. İzlemesi çok eğlenceliydi. Oynayış şekilleri çok etkileyiciydi.
Biz MSI’a gitmiş olsaydık daha çok şey öğrenirdik, daha ilginç oyunlar oynardık. MSI tecrübesi bize çok şey öğretirdi. Pişmanım. Yaz Mevsimi öncesinde kendimizi toplamak ve güven kazanmak için bir şans olurdu. Bu fırsatı elimizin tersiyle ittik.
Viper
Yani G2’ya karşı oynayarak çok şey öğrenebileceğinizi düşünüyorsun.
Sadece G2 değil, MSI’daki tüm güçlü takımlara karşı oynayarak bir şeyler öğrenebilirdik. Phong Vũ Buffalo ile de oynamayı çok isterdim. Sonuçlardan bağımsız olarak, böyle bir tecrübeye sahip olmak paha biçilemez. Ancak MSI’a gidemedik tabii ki.
Griffin kısa süre önce Reddit’te soruları cevaplamıştı. “Batıdan en çok hangi oyuncuyla karşılaşmak istersiniz” sorusuna tüm oyuncular kendi rollerindeki G2 oyuncularını cevap olarak vermişti. Sanırım Griffin, G2’ya çok saygı duyuyor.
Sonuçta G2 Esports MSI’ı kazandı. Turnuvayı kazanan takımın dünyanın en iyi takımı olduğuna inanıyorum. Profesyonel bir oyuncunun düşünce yapısı böyledir, dünyadaki en iyi oyuncuya karşı oynamak istersiniz.
G2’da Perkz orta koridordan nişancı pozisyonuna geçiş yaptı ve büyücü şampiyonları alt koridora getirdi. Sen de meta dışında olan şampiyonları oynayabilmekle tanınıyorsun. 2018’deki nişancıların olmadığı metada çok öne çıkmıştın. O süreçte sürekli orta koridor oyuncularıyla karşılaştırılmıştın. Perkz’ün performansı hakkında ne düşünüyorsun?
Harikaydı. G2’nun taşıyıcı pozisyonlarında iki tane orta koridor oyuncusu oynatacağını duyduğumda, onların “eğlenmek” istediğini düşünmüştüm. Maçlarını izlediğimde onların sadece eğlenmediğini, bunun yanında iyi performans gösterdiklerini gördüm. Bu şaşırtıcıydı.
Bizim metaya olan yaklaşımımızı düşündüm. Metadaki değişiklikleri takip etmek önemli ancak kendi oyun tarzınızı korumanız da önemli. Bundan şaşmamak, kendi oyun tarzınıza inanmak. Bu tarz bir güven. Bence önemli.
Geçtiğimiz yıla kıyasla, bu sezon daha çok geleneksel nişancı şampiyonları tercih ettin. G2’yu izledikten sonra eski tarzına dönmek için bir istek oluştu mu?
Güney Kore tekli dereceli maçlarında alt koridorda Irelia deniyordum. Sanırım biraz görüş farklılığı vardı. Takımda gerçek bir nişancı şampiyonun olması, takım savaşlarında ve benzer pozisyonlarda takımı daha güvenilir hale getiriyor. Arka hatlarda hasar veren bir şampiyon olması daha kolay.
Sonra MSI’ı izledim ve iyi uygulanabilirse profesyonel bir maçta nişancı şampiyonun olmamasının getirdiği olumsuzlukların kapatılabileceğini düşündüm. Her zaman aklımın bir köşesinde alt koridorda değişik tercihler yapıp, bunları iyi oynayabileceğim fikrini düşünüyorum.
Sonra aklıma LCK finalinde bunu yaptığım ve Taliyah seçtiğim maç geliyor. Sonucu gördük.
Görünüşe bakılırsa Bahar Mevsimi finalinin etkilerini hala hissediyorsun. Finali ve sonucunu düşünmek için bayağı bir zamanın oldu. Şimdi final hakkında ne düşünüyorsun?
Sanırım yetenek olarak fark vardı. Başka bir etmene suç bulamam. Rakip takımın gösterebilecek çok şeyi varken, bizim çok az şeyimiz vardı. Hata yaptığımızı söylemeyeceğim. Kendi hazırlığımızı yapmıştık ancak yetersizdi. Uzun lafın kısası, uygulamada iyi değildik. Bu açıdan bakınca, eğer kendimizi geliştirirsek bir daha oynadığımızda daha iyi sonuç alacağımızı düşünüyorum.
Griffin, 2019 Bahar Mevsimi boyunca çok dominant bir performans gösterdi. LCK finaline gelindiğinde ise Griffin çöktü. Takım halinde bir performans düşüklüğü gördüğümü söyleyebilirim.
Evet, katılıyorum. Bence kötü oynadık ve bu yüzden kaybettik. Buna karşı bir argümanım yok. Kaybettik çünkü bizimle rakip arasında büyük bir mesafe vardı. Kendimizin farkındayız. O günden bu yana çok sıkı çalışıyoruz. Şimdi ne hazırladığımızı gösterme zamanı geliyor.
Mesafe olduğunu söyledin. Nasıl bir mesafe?
Her konuda bizden öndelerdi. İstek olarak öndelerdi, zihinsel açıdan öndelerdi. Rakip takımın ne düşündüğünü bilemem ancak her açıdan SKT bizden üstündü.
MSI, hızlı ve çete savaşlarına odaklı olarak oynayan takımların iyi sonuç alabileceğinin bir göstergesi oldu.
Katılıyorum.
Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Uluslararası metaya kıyasla LCK…
Yavaş. Evet. Oyunu izleyen biri olarak sen bile LCK’in yavaş olduğunu hissediyorsun. Oyunlar yavaş. Sanırım oyun bu yöne doğru ilerliyor. Kim daha hızlı hareket ederse, en çok avantajı o alıyor. Eskiden ilk hamleyi sen yapsan bile, koridorları düzgün şekilde iten takımlar zaman içinde avantajı eline alıyordu. Şimdi bile çoğu zaman bu geçerli.
Riot Games alternatif kazanma koşulları getirdi. Orman ya da objektifler üzerinden avantaj sağlayarak kartopu etkisini hızlı şekilde yaratmak gibi. Baron güçlendirmesi çok önemli. Eğer öne geçtiyseniz, Baron güçlendirmesini alarak kendinizi güçlendiriyorsunuz. Metaya yapılan bu tarz değişikliklerin oyunu hızlandırdığını düşünüyorum. Bu sayede oyunun bu yeni hızlı tarzına uyum sağlayan takımlar iyi sonuçlar aldılar.
Bu meta yeni bir şey değil.
Evet. Dünya Şampiyonası’nda bile böyleydi. Baron’a yapılan güçlendirmenin ardından böyle oldu.
Baron güçlendirmesi, Yampiri Yengeçler, kule barikatları. Bu değişiklilerin hiçbiri yeni değil. Dünya Şampiyonası’nda LCK takımları, agresif ve çete savaşlarına odaklı oynayan takımlara karşı yeniliyormuş gibi göründü. Yine de LCK hâlâ yavaş bir görünüm çiziyor. Neden böyle?
Bence bu LCK’in kendi oyun tarzı. İnsanlar bu tarz bir yargıya varıyor çünkü LCK’in oyun tarzı uluslararası arenada başarı sağlayamıyor. Eğer LCK uluslararası arenada başarılı olsaydı, biz LCK oyun tarzının hala güçlü olduğunu kanıtlamış olurduk.
Bu tarz farklılığı. Bunun yanış bir oyun tarzı olduğunu düşünmüyorum. Bu sadece zafere giden farklı bir yol. Yakın zamanda alınan yenilgiler yüzünden yanlış gibi görünebilir ancak hâlâ yavaş oynayarak kartopu etkisi yakalayabilirsiniz. Kartopunu fark ettirmeden yaratmanın, yavaş ama emin adımlarla avantajı ele geçirmenin iyi yanları var. Dezavantajları da var tabii ki. Eğer hızlı oynayan rakibe karşı direnemezseniz, maça geri dönemiyorsunuz. Ancak avantajlı yanları da var. Bence durum böyle. Belki de LCK takımlarının hâlâ yavaş oynamasının sebebi budur.
“Öğrenme” kelimesini senden çok duyuyoruz. Önceki röportajlarında defalarca yenilgilerden bile bir şeyler öğrendiğini söylemiştin. Bahar Mevsiminden ne öğrendin?
Ligdeki herkesin iyi olduğunu, herkesin çok sıkı çalıştığını. Bunu hep biliyordum ama hatırlamış oldum.
Emin değilim aslında. Büyük sahnede çok hızlı kaybettik. Öğrenecek pek bir şey yoktu. Öğrenecek fazla zaman kalmadı, elimizde kalan zamanda kendimizi göstermeliyiz. Kendimizi kanıtlama zamanı geldi.
Griffin’in amacı, diğer tüm takımlarda olduğu gibi, Dünya Şampiyonası’na katılmak. Dünya Şampiyonası’na gidebilmek için Griffin’in bir değişiklik yapması gerekse bu ne olurdu? Eğer hiçbir şeyin değişmemesi gerektiğini düşünüyorsan bu da kabul edilebilir bir cevap.
İyi oynamak zorundayız. Evet. Daha iyi olmalıyız. Her konuda. Oyuncuların bireysel performansları, takım çalışması ve tecrübe.
Geçtiğimiz yıl Yaz Mevsimi’ne Challengers Korea’yı kazanarak katılmıştık. Önceki mevsimden puanımız yoktu ve Dünya Şampiyonası’na katılmamızın tek yolu kazanmamızdı. Kazanamadık ve Dünya Şampiyonası’na gidemedik. Bu sefer önceki mevsimden puanımız var ve Dünya Şampiyonası’na gitmek için daha çok seçeneğimiz var.
Dünya Şampiyonası’na ne olursa olsun gitmek istiyorum. Bu bizim kaçıramayacağımız kadar değerli bir fırsat. Eğer Dünya Şampiyonası’na katılırsak, sonrasında ne yapmamız gerektiği konusunda o zaman endişelenirim. O dönemki metaya bağı olacağız ve oyun tarzımızı ona göre belirleyeceğiz. Ayrıca büyük sahnede mücadeleci olabilmek için performansımızı da artırmamız gerekiyor. Orası kesin.
Röportaj için teşekkürler Viper. Sana 2019 Yaz Mevsimi için şans diliyorum. Artık senin ve takımının uluslararası olarak takipçileri bulunuyor. Onlara bir şey söylemek ister misin?
Ne olursa olsun bir uluslararası etkinliğe gitmek istiyorum, dünyanın her yerinden gelen farklı takımları ve kültürleri tecrübe etmek istiyorum. Farklı bir bölgede oynamak paha biçilemez bir tecrübe olur. Yurt dışındaki hayranlarımla da tanışmak istiyorum. Uluslararası bir turnuvaya katılmak istiyorum.
Perkz’e söylemek istediğin bir şey var mı?
Maçlarından çok zevk aldım, çok şey öğrendim. Oyunu oynarken eğleniyormuş gibi görünüyorsun, bu çok güzel. Kazandın, kendini herkese gösterdin. Sana bunun için saygı duyuyorum.
Kaynak: https://korizon.net/viper-talks-losing-lck-finals-why-he-wishes-griffin-had-gone-to-msi-and-how-g2-perkz-inspired-him-its-important-to-follow-meta-changes-but-it-is-also-important-to-preserve-your-own-inhe/

 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir