Wolf: Untara'yı yenmek kolay

Please log in or register to like posts.
Haberler

League of Legends’ın 2019 sezonu başlamadan önce, tarihin en ikonik alt koridor ikilisi ayrıldı. SK Telecom T1’dan ayrılan Bae “Bang” Jun-sik, LCS takımlarından 100 Thieves’e gitti. Sürekli emekli olacağını söyleyen Lee “Wolf” Jae-wan ise LCK’den ayrılarak yeni bir macera için Türkiye’ye gitti. SuperMassive’e transferinden beri geçen altı ayın ardından, InvenGlobal oyuncuyla Türkiye’deki yaşantısı ve lig hakkındaki görüşlerini aldığı bir röportaj yaptı.
Wolf
Eskiye göre çok sağlıklı görünüyorsun. Neler yapıyorsun?
Ne mi yapıyorum? Ara verdim evde dinleniyorum ve güzel şeyler yiyorum. Güney Kore’ye yaklaşık bir ay önce geldim ve o zamandan beri hiç röportaj vermedim. Sadece arkadaşlarımla görüştüm ve MSI Analiz Masası’nda yardımcı oldum.
Evet, MSI’daki analizlerin harikaydı.
Aynen, tam bir müneccim gibiydim. Sürekli yanlış yapan çok insan var ancak onların aksine ben aktif bir profesyonel oyuncuyum, tahminlerim bu sebeple iyi olmuş olabilir. Ayrıca dikkatle takip ettiğim oyuncular da olduğundan, analiz etmem benim için daha kolay. Başta, maçları eğlenceli olacağı için izlemeliyim diye düşünmüştüm ama izlerken yükselişe geçebilecek takımlar gözüme takıldı.
Yükselişe geçebilecek takımlar?
Team Liquid. Takımın önemli oyuncuları Doublelift, Impact ve CoreJJ. Kişisel olarak da o oyuncuları çok beğeniyorum. Onları izledikten sonra tahmin yaptım. CoreJJ harika görünüyordu.
Diğer takımlar nasıldı?
Dürüst olmam gerekirse, çoğu insanın tahmin ettiği gibi yarı finale çıkamayan takımların eleneceğini düşünmüştüm. Team Liquid’in finale kalması… Geçtiğimiz yılki Dünya Şampiyonası’nda hiçbir maçı izlememiştim o yüzden iG ne kadar iyi bilmiyordum. İlk defa onları izledim, bu sebeple tahmin yaparken diğerlerinin söylediklerine güvendim. Team Liquid kazansaydı çok büyük bir sürpriz olurdu ancak benim için, onları sadece bu yıl izlediğimden bunun mümkün olabileceğini düşündüm.
Invictus Gaming’e gelecek olursak; hem oyun içinde hem de oyun dışında mental olarak zayıf oldukları görülebiliyor. Rookie dışındaki oyuncuların çoğu kısa kariyerlere sahip. Çok detaylı düşünmedim ancak beş maçlık seride yenilgi aldıklarında baskıyı hissedeceklerini görmüştüm. Onları şanssızlığı, Team Liquid’in serinin ilk karşılaşmasını kazanması oldu. Impact harikaydı.
Yani Team Liquid’in yükselişini bu üç oyuncuya mı bağlamalıyız?
Doublelif formda görünüyor ve duyduğum kadarıyla CoreJJ takımın çekirdeği konumunda. LCK’de oynamış ve ayrılmış olsa da, makrosu çok güçlü. Doublelift gibi uzun süredir izlediğimiz oyuncuların iyi sonuçlar almasını istiyorum. Ben de uzun süredir oynuyorum. Bu oyuncuların uluslararası sahnelerde iyi durumda olmasının güzel bir şey olduğunu düşündüm ve onları destekledim.
G2 ile SKT’nin eşleşmesinden sence kim zaferle ayrılacak?
(Röportaj G2-SKT maçının öncesinde yapılmıştı.)
Bence SKT kazanacak ve umarım onlar kazanır. (Gülüyor)
Bu röportaj turnuva bittikten sonra yayımlanacak. Yanılırsan değiştirmeyiz.
(Gülüyor) Büyük resme bakarsak, G2’nun finale kalması daha iyi olurdu. NA, EU’ya karşı. Harika. Kim uluslararası bir turnuvanın finalinin Kuzey Amerika ile Avrupa arasında olacağını tahmin edebilir? Bir de Kuzey Amerika kazanırsa? Bu herkes için çok iyi olur. LoL’ün ömrü uzar ve çok sembolik olur.
Evet, Doublelift’in şampiyon olma zamanı gelmişti.
Tabii ki. Geçti bile.
Ne zamandır Türkiye’desin?
Sanırım 4-5 ay? İyi uyum sağladım ve orada rahat bir yaşam sürüyorum. Güney Kore ve Türkiye’nin kardeş olduğunu söylüyorlar. Sanırım bu sebeple insanlar daha kibar.
Orada yaşam nasıl?
Aslında düşündüğümden biraz daha farklı oldu. Onlar Avrupalılar, o yüzden onların düşünce yapısı da Avrupalı. Oyun oynama ve yaşam tarzları öyle. Eğer bir şey yapmak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Bu insanları daha esnek yapıyor. Güney Kore’de yapmadan önce üstünde düşünmeniz gereken çok fazla şey var. Tabii ki artılar ve eksiler var. Güney Kore’de böyle olmadığı için, antrenman daha etkili ve anlamlı oluyor.
Burada zaman farkı var. Eğer akşam antrenman yaparsak, Güney Kore’de saat sabaha karşı iki oluyor. Ancak sunucuya girdiğimiz zaman, bir sürü Güney Kore takımını görüyoruz. Ne zaman bunu görsem, çok yorucu olduğunu hissediyorum. Eğer Effort’u görürsem, ona selam veriyorum ve cesaretlendiriyorum.
Frozen’la yaşıyorsun, değil mi?
Frozen gerçekten çok iyi biri. Düşündüğümden daha iyi. Birkaç kez konuştuğumuz için onu önceden tanıyordum. Ona Türkiye’nin nasıl olduğunu sorduğumu hatırlıyorum. Burada takım arkadaşı olarak karşılaşmamız bir mucize. Onun vücudu da çok iyi. Yüzüne baktığınızda keskin hatları görüyorsunuz ama vücudu harika. (Gülüyor)
Wolf Untara
Taraftarlardan gelen sorular var. Farklı takımlarda olsanız da, Untara’nın zamanı nasıl geçiyor orada?
Sanırım iyi idare ediyor ancak onun için biraz endişeliyim. Onun İngilizcesi tam manasıyla sıfır ama duyduğum kadarıyla kendi İngilizcesini 10 üzerinden 6 olarak değerlendirmiş. Bence takıma girerken hile yapmış sayılır. (Gülüyor)
Blank’te de durum aynı. Eski T1 oyuncularının olduğu bir Discord kanalı var ve orada konuşmak çok eğlenceli oluyor. Bir seferinde Blank geldi ve ona “Hisashiburi” dedim. Çok şaşırdı ve bana nasıl Japonca bildiğimi sordu. Her neyse, ona “İyi performans göster ve iyi bir izlenim bırak, oraya bizden giden ilk kişilerden birisin,” dedim. Ona özeniyorum. Japon yemeklerini çok severim. Japonca bir Korelinin öğrenmesi için zor olmadığından, çok zorlanmadan uyum sağlayacaktır.
Untara’nın Türkiye’de olmasından dolayı mutlu musun? Ona herhangi bir tavsiyen var mı?
Tabii ki. Çok mutluyum. Finalde kaybettiğimiz için neredeyse Dünya Şampiyonası’na gitme hayalimden vazgeçmiştim ancak Untara bizi yenen 1907 Fenerbahçe’ye katıldı. Benim savaşçı ruhumda bir ateş yaktı.
Tavsiyeye gelirsek, aklına gelecek her şeye hazırlıklı olması gerektiğini söylerdim. Güne Kore’den uzağız ve herkes İngilizce konuşuyor olsa çok zor olmazdı ama Türkçe de konuştuklarından, zor olacaktır. Türkçe öğrenmesi çok zor. Umarım o da bunun zor olacağını düşünüyordur ve zorluklarla yüzleşmeye hazır bir şekilde buraya gelip yapması gerekeni yapar. SKT’deyken, koç kkOma bize eğer her şey iyi giderse, bizi Dünya Şampiyonası’na göndereceğini söylemişti. Yapmamız gerekenleri yapmamızın, kendi değerimizi artırmak için en iyi yol olduğunu söylemişti. Ona tamamen katılıyorum. Her ne olursak olalım eğer elimizden gelenin en iyisini yaparsak, değerimiz artar.
SKT oyuncularıyla hala iletişim kuruyor musun?
Beraber oynadığım oyuncularla kuruyorum. Mevcut SKT’dekileri çok iyi tanımıyorum ve çok uzak olduğumuz için onlarla çok konuşmuyorum. Sadece eski arkadaşlarımla konuşuyorum.
Yani eski iş arkadaşın Bang ile de iletişim kuruyorsun.
Evet, sık sık konuşuyoruz. Gördüğüm kadarıyla o da çok iyi durumda, spor yapıyor.
Son maçlardaki performansını nasıl değerlendiriyorsun?
Emin değilim çünkü eski maçlarımı çok fazla izlemiyorum ama play-off’lar ve final hakkında konuşmak gerekirse, 10 üzerinden 8 diyebilirim. Pişman olduğum bazı durumlar oldu ama elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum. Sanırım ilk defa maç sırasında bu kadar çok konuşmuş olabilirim. Güney Kore’deyken de çok konuşuyordum. Fakat Türkiye’deki finaller sırasında İngilizcede çok iyi olmamama rağmen hiç susmadım. Eğer bir saniye bile konuşmazsam her şey duracakmış gibi hissediyordum.
Ne hakkında konuşuyorsun?
Büyük resim hakkında konuşuyorum, makro hakkında. “Sanırım rakip ormancı burada” ya da “burayı iteceğiz, o yüzden burada görüş alın ve ejderi almaya hazır olun.” Genellikle LCK tarzı makro ama burada meta ya da makro farklıymış gibi hissediyorum.
Bu sadece Türkiye’de değil, genelde farklı. Burada oyun iyi gitmiyorken, “herkes orta koridora toplansın” stratejisini uyguluyoruz. Temel olarak yapmamız gereken yan koridorlara dağılmamız ama o durumda koridorlardan bir tanesi yarılmış oluyor, bu sebeple o tarz bir makroyu uygulamak zor oluyor.
Maçlarda kararların çoğunluğunu sen vermiş olmalısın.
Eğer ben orada yoksam, takımda hiçbir şey olmuyor. Takımım da beni yakından dinliyor, sanırım kariyerim yüzünden.
Wolf
Güney Kore takımlarının performanslarını nasıl görüyorsun? Bu yılın SKT’si nasıl?
Bunu iki yıl önceden hissetmiştim, tüm takımlar üst seviyede. Artık bir takımın, SKT’nin geçmişte yaptığı gibi, her maçı domine etmesi mümkün olmayabilir. Diğer takımların tüm oyuncuları da artık tecrübe ve yetenek sahibi.
Biliyorsunuz, 2013 yılında, 2012 yılında yapılan oyunlara baktığınız zaman, bunlar kötü görünür. Bu sonraki yıl için de geçerlidir. 2013 yılında yapılan oyunlar 2014’te kötü görünür. Bu, belirli bir oyuncunun o yılı domine etmesi değil, sadece o süreçte biraz daha iyi olduğu anlamına gelir. Şimdi, bir sürü oyuncunun engin tecrübeleri var ve yetenekleri çok üst düzey. Tahmin etmesi çok daha zor.
Bir destek oyuncusu olarak, sence CoreJJ mi daha iyi yoksa Mata mı?
Biraz muğlak. Onlar farklı liglerdeler ve ikisi de iyi. Bana sorarsanız, CoreJJ bir açıdan daha iyi olabilir. Daha önce Dignitas’taydı ve yine Kuzey Amerika’ya gitti. Bir oyuncunun takım değiştirmesiyle tamamen ülke değiştirmesi çok farklı şeyler ama CoreJJ, Doublelift ya da Impact gibi takım arkadaşlarının sarsılmaz güvenine sahip. Bir taraftan, ona özeniyorum. Onun formu da iyi durumda. CoreJJ artık Team Liquid’den gönderilemeyecek bir konumda, kendisi için harika bir yere gitti.
Bir sonraki sorumuz tecrübeli bir taraftar tarafından soruldu. 1907 Fenerbahçe MSI’a erken veda etti. Bunun olacağını tahmin etmiş miydin?
Etmiştim. Tüm takımların farklı tarzları var ve Fenerbahçe’nin orman ya da üst koridor dışında bir galibiyet planı yok. Onların makrosu her zaman üst koridora ya da yan koridorlara gücü yaslıyor. Eğer bir takım MSI’a gidiyorsa, tüm koridorlarının şampiyon olacak seviyede koridor oyuncularına sahip olması gerektiği söylenebilir, ancak onlar sadece o tarz makro oynayabiliyorlar.
Eğer bizim takımımız gitseydi, şansımız daha yüksek olabilirdi. Biz tam bir makro takımı olmayı hedefliyoruz, bu sebeple tüm koridorlarımız iyi. Yine de, Fenerbahçe’ye kaybettik o yüzden asla ne olurdu bilemeyeceğiz. Üzücü olsa da, onların erken eleneceğini tahmin etmiştim.
Taraftarların soruları bu kadardı. Türkiye’ye yeni bir nefes aradığın için gittiğini söylemiştin. O konuda ne durumdasın?
Şimdiye kadar çok değiştim. Her sene şakayla karışık olarak emekli olacağımı söylüyordum. Ancak bu sefer düşünme fırsatım oldu ve 2-3 yıl daha oynamam iyi olabilir diye düşündüm. Bunun sebebi değiştirdiğim düşünce yapım ya da orada oynamanın biraz daha az yorucu olması olabilir ama bu olumlu bir şey. Artık bir oyuncu olarak sağlıklı ve uzun bir geleceğe bakabiliyorum. Eğer mümkün olursa, en uzun süre aktif olarak LoL oynayan oyuncu olmak istiyorum.
Sürekli emekli olmaktan bahseden biri için tamamen değişmişsin.
Tabii ki. Değişmiş bir adamım. Şimdi 25 yaşındayım ve 8 yıldır profesyonel olarak oynuyorum. Bang de öle. Diğer oyuncular askerlik ya da başka konular yüzünden emekli olmayı düşünebilir ancak benim sanırım en az 4 yılım daha var. Belki de en uzun süre aktif olarak oynayan en yaşlı oyuncu olabilirim. Bu, beni daha rahat hissettiren Avrupa tarzı açık görüşlülüğün pozitif bir etkisi olabilir.
Uzun süre oynamak istediğini söyledin. Diğer bölgelerde de oynamak istiyor musun?
Evet. Çok. Tüm bölgelerde en az bir kez oynamak istiyorum. Çok ilginç. Bazı oyuncular yabancı ülkelere çabuk alışır, bazıları zorlanır ancak bu bana çok uygun. Bu benim Güney Kore’deyken yaşayamadığım bir histi, tecrübeydi.
Bu mevsim için hedefin nedir?
Öncelikle yaz mevsimini kazanmak ve sonrasında tabii ki Dünya Şampiyonası’na gitmek. Daha önce söylediğim gibi, Untara Fenerbahçe’ye geldiği için, yaz mevsimini kazanacağımızı düşünüyorum. Untara’yı yenmek kolay. Tek bir kelime söyleyemeyecek ve uyum sağlayamayacaktır. Nihayetinde, daha büyük bir hedef belirlemek istiyorum. Dünya Şampiyonası’nda yarı finale kalmak.
Türkiye’de ne kadar popüler olduğunu düşünüyorsun?
Türkiye’ye gitmeye ilk karar verdiğimde, çok değişik tepkiler aldım. Bir seferinde Türkiye’de bir restorandaydık ve bir kişi gelip, benim SuperMassive’de oynayıp oynamadığımı sordum. Ona evet dediğimde, o kişi bana Frozen olup olmadığımı sordu. Biraz garipti. Bu Güney Kore’de hiç duymadığım bir soruydu.
Takımında yolunda gitmeyen şeyler olduğunu da söylemiştin. Takımının hangi alanlarda potansiyelini görüyorsun?
Bir açıdan bakarsak, daha önce Türkiye’nin hiç tecrübe etmediği bir metayı ya da makroyu getirdim. Eğer bunu anlayabilseydik, şampiyon olurduk. Tabii ki onların hemen uyum sağlayacağını düşünmemiştim ve belki de uyum sağlaması gereken kişinin ben olduğunu düşünmüştüm. Ancak kaybettiğimiz finalin ardından takımdaki potansiyeli gördüm. Onlara sürekli LCK’deki metayı anlamalarında yardımcı olmaya çalıştım ve artık takım arkadaşlarım metayı epey anladı.
Sanırım Wolf orada değişimin merkezinde yer alıyor.
Evet. Tabii ki. Çok. Kendimi övmem biraz ukalaca olabilir ama “Wolf olarak bir üne sahip olduğumdan ve Dünya Şampiyonası’nı kazanma tecrübesine sahip olduğumdan, takım ben ne dersem onu yapıyor. Orman pozisyonunda oynarken edindiğim tecrübe bile orman pozisyonuna geri bildirim yapmakta yardımcı oluyor.
Orada da ormanda oynadın mı?
Ormancı olarak oynamayı çok uzun süre ciddi olarak düşündüm ama eğer bunu yaparsam kimliğimi kaybedeceğimi hissettim.
Güney Kore’de özlediğin bir şey var mı?
Dürüst olmam gerekirse, her şeyi özlüyorum. Günlük yaşamda her yerde gördüğüm Hangul’u bile özledim. (Güney Kore alfabesi)
LCK ile alakalı özlediğin bir şey var mı?
Hiçbir şey. (Gülüyor) Özlediğim şey bu tarz bir atmosfer. Seninle röportaj yapmak ya da maç yorumcularıyla sohbet etmek. Ve tabii ki, izlemeye gelen taraftarlar. Türkiye’de çok sessiz bir hayat yaşıyorum.
Analiz masasına gitmeden önce hazırlık yapmaya gitmen gerek. Son olarak, seni özleyen taraftarlara ve Türkiye’deki taraftarlara bir şey söylemek ister misin?
Harika zaman geçiriyorum. Bir çok taraftar benim için endişelendi ancak Türk yemeklerini seviyorum ve kendime iyi bakıyorum. Size MSI’da görüşeceğimize dair verdiğim sözü tutamadım ama analiz masasında olduğum için bunu tuttum sayalım. Dünya Şampiyonası’nda sizi görmek için iyi oynayacağım.
Türkiye’deki taraftarlara gelirsek, orada en popüler takımın 1907 Fenerbahçe olduğunu biliyorum. Türkiye’nin TSM’i ya da SKT’si gibiler. O popüler takıma kaybetmemiz üzücü oldu ancak önümüzdeki mevsim biz kazanacağız ve güzel şekilde bitireceğiz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/8260/supermassive-wolf-if-its-possible-i-want-to-become-the-longest-active-player-in-lol

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir