League of Legends

Xerxe: Worlds’te olmayı hak ettiğimi göstermek istiyorum

LEC takımlarından Splyce’da forma giyen ve Worlds’e katılmaya hak kazanan Xerxe ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Çeyrek finalde Rogue’a 3-0 kaybettiniz ama Bölge Finalleri sırasında çok daha iyi göründünüz. Çeyrek final ve Bölge Finalleri arasında nasıl çalıştınız?

Xerxe: Rogue’a karşı kaybettiğimiz serinin gizli bir lütuf olduğuna inanmak istiyorum. O seriye hazırlanırken antrenmanlar istediğimiz gibi gitmiyordu, antrenman maçlarının çoğunu kaybediyorduk ve kazandıklarımızdan da pek bir şey öğrenmiyorduk. Hatta bu durum ligin 7. haftasından beri böyleydi. Rogue’a kaybettikten sonra herkes “bu şekilde bir yere varamayacağımızı” fark etti, bir şey değiştirmemiz gerektiğinin bilincine vardık. Herkes antrenmanlara daha fazla asılmaya başladı ve bu da daha iyi sonuçlar almamızı, kendimize daha güvenli olmamızı ve birbirimize güvenmemizi sağladı. Bir süredir bunun ihtiyacını çekiyorduk.

Topluluk görüşü, S04’un Bölge Finalleri’nde favori olduğu yönündeydi ama bu seri sizin için Origen serisinden bile daha rahat  geçti. Onları 3-0 yenmeyi bekliyor muydun?

Xerxe: Kalbim evet diyordu ama beynim hayır. OG’ye karşı olan serinin bir ısınma turu olduğuna inanıyorum. Uzun zamandır sahnede oynamamıştık, o yüzden biraz paslanmıştık. OG’ye karşı kesinlikle en iyi oyunumuzu oynamadık, o yüzden o maçlar “aslında olduğumuz takımı” göstermiyor. Normalde o maçta oynadığımızdan çok daha iyiydik ve bunu da S04 serisinde gösterdiğimiz için çok mutluyum.

Sezon başındaki kadro değişikliği kadroyu nasıl etkiledi? 2018 model Splyce ile 2019 model Splyce arasındaki en büyük farklar neler?

Xerxe: Sezon başında 3 yeni oyuncumuz oldu, sadece Kobbe ve ben 2018 kadrosundan kalan isimlerdik. Sezon başında kadroya katılan herkesi baştan tanımamız gerekiyordu, hem oyuncu hem de insan olarak. Oyun içinde takım arkadaşlarınızın ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu bilmek gerçekten çok önemli. Ayrıca Vizicsacsi, Norskeren ve Humanoid’in gelişiyle birlikte oluşan Splyce kadrosunda çok daha fazla potansiyel görüyordum. İki kadro arasındaki ana değişiklik, bu takımdaki herkesin erken oyunda daha agresif oynamaya daha istekli olmasıydı. Böylece ben de koridor oyuncularımın etrafında oyun planını düzgünce kurabilme şansına eriştim.

2016’dan beri Worlds’e gitmeye çalışıyorsun ve hep ucu ucuna kaçırıyorsun. Sonunda bunu başardığında ne hissettin?

Xerxe: Yaşım yüzünden Worlds’e gidemediğim 2016 yılından beri Worlds’ü kaçırdığım her seferde evde kalıp bunu evden izlemek zorunda kalmak beni umutsuzluğa itmişti. Ancak şu an doğru zamanda bunu başardığımı düşünüyorum çünkü gerçekten çok rekabetçi bir takımım var ve herkes kendini kanıtlamak istiyor. S04’a karşı oynadığımız seriyi kazandıktan sonra bir süre durumu idrak edemedim. “Bu kadar süre sonra, sonunda Worlds’e gidiyorum” düşüncesinin bana tak etmesi için biraz zaman geçmesi gerekti.

Xerxe

Xerxe

Takım olarak Worlds’e kadar düzeltmeniz gereken 1 şeyi söylesen bu ne olurdu?

Xerxe: Özellikle bir şeyi düzeltmemiz gerektiğini düşünmüyorum, bence şu an oldukça iyi oynuyoruz ve oyunun nasıl oynanması gerektiğini de gerçekten iyi anlıyoruz. Yapmamız gereken şey şu an ortaya koyduğumuz oyunu biraz cilalamak. Mesela agresif oyunları 5 saniye daha hızlı yapmak ya da rotasyonları 5 saniye daha erken yapmak. Bu gibi konularda ustalaşmamız gerekiyor.

Worlds’ten beklentilerin neler?

Xerxe: Bu fırsat için çok heyecanlıyım ve Worlds’te olmayı hak ettiğimi göstermek istiyorum, yine de adım adım ilerleyeceğim. Şu anda bir numaralı önceliğim ön eleme aşamasını geçmek.

Ön Eleme Aşaması’nda karşılaşmak istemediğin ya da seni endişelendiren bir rakip var mı?

Xerxe: Pek yok, diğer takımlara karşı ne kadar iyi oynayabileceğimi görmek istiyorum. Beni zorlayacak şeyleri yapmayı severim ve bu yüzden diğerlerinin neler göstereceğini merak ediyorum.

Bu senin ilk büyük uluslararası etkinliğin olacak, karşısında oynamak ya da özellikle tanışmak istediğin birileri var mı?

Xerxe: Aklımda özellikle “şu takım” diyebileceğim bir takım yok ama oyun tarzları çok farklı olduğu için Çin ve Kore takımlarına karşı oynamayı çok isterim.

Yaz Mevsimi sırasında Türk takımlarına karşı antrenman attın mı? Royal Youth hakkında ne düşünüyorsun?

Xerxe: Ne yazık ki henüz Türk takımlarına karşı antrenman yapma şansım olmadı, o yüzden Türkiye şampiyonunun nasıl performans göstereceğini merak ediyorum. Son birkaç ayda sadece bu son maçlarımızı kazanmaya odaklıydım ki Worlds’e çıkabilelim, bu sebepten dolayı Royal Youth’a henüz bakma fırsatım olmadı ama bu heyecan geçtiğinde onları izleyip dersime çalışacağım.

Dark Passage’dan eski takım arkadaşın Caps inanılmaz bir gelişim gösterdi ve MSI şampiyonu oldu. Onun hakkında ne düşünüyorsun?

Xerxe: Onun adına çok mutluyum ve onunla beraber çalışma fırsatına sahip olduğum için şanslı hissediyorum. O sadece “yetenekli bir oyuncu” değil, aynı zamanda muhtemelen LEC’deki en sıkı çalışan oyuncu. Yalnızca G2’yu değil, Avrupa’yı da gururlandıracağına eminim.

Orta koridor oyuncunuz Humanoid de aynı Caps gibi Dark Passage çıkışlı bir oyuncu, onun potansiyelini nasıl görüyorsun?

Xerxe: Dürüstçe söylemem gerekirse, Humanoid’in yeteneği bence gözardı ediliyor, yani “underrated” bir oyuncu. Çoğu zaman bana Caps’i anımsatıyor.  Mekanikleri her zaman en üst seviyede ve oyunu anlama biçimi beni her zaman büyülüyor. Eğer bu hızla gelişmeye devam ederse onun Avrupa’nın en iyi orta koridoru olabileceğini düşünüyorum.

Dark Passage günlerinden özlediğin bir şey var mı?

Xerxe: Dark Passage günleri kesinlikle geçirdiğim en iyi zamanlardandı, özellikle de bütün mevsim iyi oynayıp sonunda kazanmış olmamız yüzünden. LEC’de oynamama rağmen Türkiye’deki taraftarların beni hâlâ takip edip destekliyor olması benim için çok hoş bir sürpriz oluyor. Ayrıca her hafta yediğim kebapların etkisini de sayarsak Türkiye’yi asla unutamam.

Türkiye’de seni destekleyen taraftarlara bir mesajın var mı?

Xerxe: Dediğim gibi, Türkiye’deki taraftarlar beni destekleyip LEC’deki maçlarımı bile izledikleri için çok mutluyum. Hem Dark Passage zamanlarında beni destekleyen hem de oradan beri desteğini esirgemeyip benimle birlikte mutlu olan herkese büyük bir teşekkür ederim. TBF’yi kazandıktan sonra yaptığınız tezahüratları asla unutmayacağım. Desteğiniz benim için dünyaları ifade ediyor ve umarım beni ve takımımı desteklemeyi bırakmazsınız.

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top