xPeke, Astralis, Origen ve profesyonel oyunculukla ilgili soruları cevaplandırdı.

Please log in or register to like posts.
Haberler

Nasıl kendi topluluğumuzda “DP’nin maçı ne zaman” sorusunu her yayında soruyorsak, Avrupa’da da buna benzer olarak “Origen’in maçı ne zaman” sorusu soruluyor. Bir süredir sahneden uzak olan Origen, Astralis’in de sahibi olan RFRSH organizasyonunun yönetiminde LEC’ye girmeyi başardı.
Origen’in RFRSH bünyesinde katılmasından önce, Astralis sadece CS:GO’da takım sahibiydi. Enrique “xPeke” Cedeño Martínez’le beraber, artık iki branşta takım sahibi olacaklar.
Arkasında çok daha iyi bir altyapı ve oyunculukla takım sahipliğini bir arada yürütmenin baskısı olmadan lige dönen xPeke, Esports Heaven’ın sorularını yanıtladı.
xPeke
Astralis şu anda en iyi CS:GO takımı olarak değerlendiriliyor ancak FaZe Clan gibi yıldızların gücüne dayalı bir kadro yapısına sahip değil. Bunu Astralis’in genel felsefesi olarak görebilir miyiz? Origen’in kadrosu kurulurken, Astralis’e benzer şekilde yıldızlara dayanmayan bir kadro yaklaşımı görecek miyiz?
Astralis’in sahibi olan RFRSH farklı bir şey denemek istedi ve bunu Astralis ile yaptı. Takıma bir performans ekibi ekleyip, oyuncuları farklı tarzda çalıştırdılar. Normalde oyuncuları bir araya getirirsiniz ve oyunu oynatırsınız, ancak burada oyunculara oyun dışında yardım etmeye ve onları hem turnuvalara hem de turnuvaların getireceği baskıya hazırlamak gerektiği düşünülüyor.
Sanıyorum ki Origen’de de aynı yaklaşımı sergileyeceğiz. Oyuncularımız kampa girdiğinde ilk üç gün oyun oynamadılar. İlk gün takımın kaynaşması, spor psikologlarıyla görüşmeler ve onların fikirlerine göre hedef belirlemekle geçti. Oyuncular, karşılaşabilecekleri problemlere göre hazırlandılar. Oyuncuların birbirlerini tanımaları ve birbirlerini insan olarak görmeleri çok daha iyi, böylece problemlerle karşılaştıklarında birbirlerini bozmak yerine nasıl yardım etmeleri gerektiğini bilecekler. Bu Astralis için çok iyi işe yaradı ve umuyorum Origen’de de aynısı olacak.
Toksik ya da birlikte çalışması zor olarak görülen oyuncuları takıma almakla alakalı görüşün nedir? Bunu sormamın nedeni, geçmişte toksik olarak görülen Nukeduck ve Mithy gibi oyuncuları takıma aldın.
Aldıkları cezaların üstünden çok zaman geçtiği için belki bu onlar için geçerli değil ancak genel olarak organizasyonların birlikte çalışması zor oyuncuları alması hakkında ne düşünüyorsun? Organizasyonlar ve markalar için büyük bir risk mi?
Toksik olabilecek oyuncuları almakta kesinlikle bazı riskler var. Örneğin oyuncuların davranışlarını görmek için oyuncularla görüşmeler yaptık. Tekli dereceli maçlardaki davranışları bir konu, gerçek hayatta nasıl davrandıkları ise başka bir konu. Bir oyuncunun başkasına hakaret etmesi ya da ırkçı veya cinsiyetçi şekilde davranması kabul edilebilir değil.
Mithy ve Nukeduck’a gelirsek, geçmişte bazı hatalar yaptılar ve gereken cezaları aldılar. Mithy ile Origen’deki ilk dönemimizdeki konuşmamda, öyle davranışlarda bulunamayacağını söylemiştim. Bana dersini aldığını söyleyen o oldu. Yaptığı şey yüzünden 6 ayını boşa geçirdi ve bu sanırım ona iyi bir ders verdi. Bu söylediğim Nukeduck için de geçerli. İkisi de diğer insanlara saygı göstermek gerektiği konusunda oldukça bilinçliler ve diğer oyunculara örnek teşkil ediyorlar. Onlara imrenen insanlar var, etrafta kötü şeyler söyleyemezler. Kötü şeyler söylemenin onlar için, organizasyon için, hatta kimse için iyi olmadığının farkındalar.
Bence birçok oyuncu sürekli daha fazla şey öğreniyor ve yeni bir oyuncuya ihtiyacımız olduğunda ilk baktığımız şeyin tekli derecelilerdeki davranışları olduğu doğru. Toksik mi? Sürekli takım arkadaşlarına laf mı ediyor? Oyun içinde çok laf ediyorsa bu o kadar da büyük bir sorun değil çünkü bunu düzeltebiliriz. Ancak bir oyuncu gerçekten ırkçıysa ve sınırı aşan şeyler söylüyorsa muhtemelen o oyuncuyu almayız.
Birçok taraftar Mithy’nin tekrar Origen forması giymesine şaşırmış durumda. Onu bu kadar değerli yapan şey nedir?
Mithy her zaman çok değerliydi, sadece oyuna kattıkları için değil takıma kattıkları da çok değerli. Çok motive bir oyuncu. Onunla ilk karşılaştığımda da takıma çok katkısı olacağını biliyordum çünkü kazanmaya açtı. Maç tekrarlarını izlemek için daha uzun süre harcayan bir oyuncu. Takım arkadaşına gidip “Neden böyle oynamıyoruz?” diyecek tarzda bir oyuncu.
Oyunun dışındayken herkesin kendini geliştirmesi için çok yardımcı olmaya çalışıyor ve sürekli çalışmaya hazır. Bu durum diğer oyuncuları daha fazla çalışmaya itiyor çünkü kendilerinden daha fazla çalışan bir oyuncuyu önlerinde görüyorlar. Şu anda çok motive olduğunu biliyorum. Bu yıl kendini çok geliştirecek ve geçtiğimiz yıl kötü oynadığını söyleyen insanların çenelerini kapatacak.
xPeke
Mithy, sOAZ ve Nukeduck gibi tecrübeli oyuncular oynamaya devam ediyor ve profesyonel kariyerlerini bitirmek istiyorlarmış gibi durmuyorlar. Ancak sen oynamayı bıraktın. Oyuncuların yaşının espora olan etkisi hakkındaki görüşün nedir?
En büyük problem tükenmişlik hissi. Diğer sporlarda altı saat boyunca antrenman yaparsınız, ardından vücudunuz size durmanız gerektiğini söyler ve böylece dinlenmek zorunda kalırsınız. Oyunları oynamaya devam edebilirsiniz. Beynininiz, size fiziksel olarak nasıl hissettiğinizi söylemez. Problem çok büyük hale gelince kötü hissetmeye başlarsınız. Birçok oyuncunun başına gelen bu. Oyun oynamaktan tükeniyorlar ve bunu fark etmiyorlar. Zihinsel olarak yıkım yaşayacakları noktaya kadar oynamaya devam ediyorlar ve sonunda oynamak istemiyorlar.
Bana da benzer bir şey oldu, tabağımda çok fazla yemek vardı. Hem Origen’i yönetmem hem oyuncu olarak oynamam ve aynı zamanda da işlerle ilgilenmem gerekiyordu. Bu da benim tükenmeme yol açtı. Bu tükenişin oyunla bir alakası yoktu, oyun dışındaki şeyler buna yol açtı. Profesyonel bir oyuncuyken maçlar arasında sürekli cevaplamam gereken e-mail’leri, kime ne cevap vereceğimi, bir sonraki maçta ne oynayacağımı düşünüyordum, her sabah uyanırken ve geceleri uyurken aklım bunlarla doluydu ve bu çok ağır geldi.
Aslında gerçekten bir ara vermeye ihtiyacım vardı ve o dönem olan şey; “Oynarsam reflekslerim hala yerinde, bu konuda sıkıntım yok ama uzun süre oynayamadığım için diğerlerinden geride kalacağım” diye düşünmemdi. Bence oyuncular 25-30 yaşına kadar rahatça oynayabilir, tabii bu kişinin kendisine bağlı. Yetenekliyseniz ve antrenman yapmaya devam ediyorsanız ve aynı zamanda da zevk alıyorsanız, 30 yaşına kadar oynarsınız. Diğer espor oyunlarında 30 yaşını geçen pro oyuncular var.
Kısa süre önce Perkz’ün orta koridordan nişancı rolüne geçtiğini öğrendik. Geçmişte sen de buna benzer bir değişiklik yaptığın için bileceğini düşünüyorum. Rol değişikliği hakkında ne düşünüyorsun? Profesyonel oyunculara bunu tavsiye eder misin?
Bence rol değişikliğini denemek herkes için iyi olabilir ancak yapmanız gereken bir şey değil. Yine de diğer rolleri oynamaya çalışmak iyi bir şey çünkü o rollerin nasıl oynanması gerektiğini ve nasıl oynandığını anlıyorsunuz. Sürekli aynı rolde kalırsanız, onların ne yaptığını biliyorsunuz ancak neden yaptığını anlamıyorsunuz. Bence bunu arada bir denemek faydalı olabilir ama kalıcı bir rol değişikliği yapacaksanız bunun bazı sebeplere dayalı olması daha iyi. Değişime ihtiyaç duyuyorsunuzdur, kendi koridorunuzu oynamaktan yorulmuşsunuzdur, mesela Perkz gibi, bir anda nişancı rolüne geçip yeniden oyundan zevk almaya başlayabilirsiniz. Eğer bunu düşündüğünüz bir an gelirse ve kendinizi bu konuda iyi hissederseniz, kesinlikle yapın.
Bu durum benim için biraz daha farklıydı çünkü takımda karar verecek bir oyuncu olmadığından benim bu rolü doldurmam gerekiyordu. Bu sebeple, beni orta koridora ve nişancı pozisyonuna koymaya karar verdiler. Yani benim durumumda bu kendi isteğimle değil, daha çok mecburiyetten olan bir şeydi.
Geçtiğimiz sezon, bugüne kadar gördüğümüz en büyük meta değişikliklerine sahne oldu. Origen, metadaki değişikliklerden bağımsız olarak, nasıl mücadeleci kalmayı planlıyor?
Çok antrenman yapacağız ve her şeyi çalışacağız. Metayı kontrol edemeyiz, illaki bir değişim olacak, değil mi? Bir metada iyi olabilirsiniz ancak bu diğer metada iyi olacağınız anlamına gelmez. Bizim fikrimiz, o dönem mevcut olan meta neyse onda en iyi olmak ve yeni bir şey ortaya çıktığında, en azından onu denemek.
Eğer iyi değilsek, bunu denemiş olur ve nasıl çalıştığını öğreniriz, böylece neyin daha iyi olduğuna karar veririz. Bu meta gerçekten çok güçlü ve takip etmemiz gereken bir meta mı? Yoksa bunu göz ardı edip, kendi oyunumuzu oynamaya devam edersek iyi bir noktada mı oluruz? Bence yaklaşımımız böyle olacak. Her şeyi deneyeceğiz, neyin işe yaradığına bakacağız ve ona göre karar vereceğiz.
Riot Games ile LEC’ye yön verecek görüşmeler yapacak takım sahipleri grubunun bir parçası olacaksın. En çok birlikte çalışmak istediğin takım sahipleri hangileri? Riot Games ile görüşmelerinden beklentilerin nedir?
Diğer takım sahipleriyle birlikte olmak çok güzel olacak çünkü onların çoğunu tanıyorum ve onlarla buluşmak keyifli olur, özellikle de işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için. Eskiden çok farklıydı. Eskiden tanışır ve konuşurduk ancak şimdi ligi geliştirecek şeyler hakkında konuşma ve bir şeyleri değiştirme şansımız olacak. Sanırım beni en çok heyecanlandıran şey, muhtemel ortaklıklar ya da komik bir içerik yaratma şansı. Bu tarz şeyler her zaman bir artıdır.
Yeni sezon başlamadan söylemek istediğin başka bir şey var mı?
Origen’in LEC’ye katılıp katılamayacağı belirsizliğini korurken, geçtiğimiz yıl bu süreçte bizi destekleyen tüm taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bana ve takımıma inandıklarını söyleyen ve takımımın lige alınacağına inandıklarını belirten birçok mesaj aldım. Umuyorum LEC’nin bir parçası olduğumuz için bizimle gurur duyuyorsunuzdur. Bizi hep desteklediğiniz için teşekkür ederim.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir