YamatoCannon: Herkesi yenebileceğimizi biliyorduk

Please log in or register to like posts.
Haberler

Team Vitality’nin başarılı koçu Jakob “YamatoCannon” Mebdi, grup aşamasında elenmesine rağmen takımının gösterdiği üstün performansın ardından InvenGlobal’a hislerini aktardı.
VIT YamatoCannon
2018 Dünya Şampiyonası ile ilgili ne düşünüyorsun?
Çılgınca geçti. Diğer gruplarda ne olduğuna dair neredeyse bir fikrim yok. Bugün ne olduğuna gelirsek, tarih yazdık. Uzun zaman hatırlanacak bir gün oldu. Batı takımlarının daha iyi bölgeleri taklit etmediği ilk Dünya Şampiyonası oldu. Bence tüm Avrupa takımları doğru yönde. Eğer sadece Güney Kore’yi ya da Çin’i takip ederseniz, onların kötü bir taklidi olabilirsiniz. Benim rolüm sezon boyunca çocukların kendine güvenlerini yüksek tutmaktı. Bugün duygusal bir fırtına yaşadık.
Team Vitality bu Dünya Şampiyonası’nda agresif, erken oyun odaklı tarzını başarıyla oynayabildi. Bunu nasıl başardınız?
EU LCS’te hiçbir maçta ucuz galibiyet almaya çalışmadık. Çok uzun sürmeyecek bir kaynak aktarma metası yaşadık. Takımlar geç oyuna odaklanmaya başlamıştı, biz bunu istemiyorduk. İnisiyatifin sürekli bizde olacağı bir durumda olmak istiyorduk.
Erken oyun kompozisyonu kuruyorsanız, bu tek kurşuna sahip bir silaha benzer. Eğer inisiyatif sizdeyse, siz ateş edersiniz. Eğer isabet ettiremezseniz, başka kurşununuz kalmaz ve maçın devamında boş bir silahla oynarsınız. Böyle olursa, rakibin kendi topuğuna sıkmasını beklemekten başka çareniz kalmaz. Bu felsefeye göre oynadık. Kırılgan bir strateji olduğunu bilmemize rağmen, kendimize güveniyorduk. Bu agresiflik gerektirir. Ayrıca hızlı ve akılcı kararlar almayı gerektirir. Biz bütün yıl boyunca buna çalıştık.
Grup aşaması bize felsefemizi gösterme imkanı tanıdı. Pasif olmayı ve diğerlerinin hata yapmasını beklemek istemiyordum. En iyileri yenmek istiyorsanız, silahı tutan taraf siz olmalısınız.
Splyce ile de Dünya Şampiyonası’na katılmıştın. Bu sefer yaşadıklarınla, geçmişte yaşadıkların arasında nasıl farklar var?
Splyce’ta geçirdiğim dönemde, oyuncuları en iyi takımları yenme fırsatlarının olduğuna inandırmak çok zordu. Çok benzer bir grupta mücadele etmiştik. TSM, Samsung (Gen.G) ve RNG. Turnuvaya gelirken üçüncü seribaşı takımıydık. Meta bize uygun olmayacak şekilde değişmişti.
Bu yıl en büyük farklılık, buraya kendimize çok güvenerek gelmemizdi. Umutluyduk ve kendimize bir sınır koymadık. Herkesi yenebileceğimizi biliyorduk. Vitality kendine güveniyordu. Sonuç olarak, herkesin beklediğinden daha iyi sonuç aldık.
Team Vitality bu sezon hem Bahar Mevsimi’nden önce hem de Dünya Şampiyonası’ndan önce Güney Kore’de kampa gitti. Bunun takımın kendine güvenmesinde bir etkisi oldu mu?
Elbette. Çok şey öğrendik. Başından beri kendimize güvenimiz vardı ve bunun sayesinde yenildiğimiz antrenman karşılaşmalarıyla baş edebildik. Aslına bakarsanız, iki kamp döneminde de çok yenilgi aldık. Yenilgilerimizden ders çıkardık ve bunları takıma pozitif olarak ekledik. Her şeyi uyguladık ve kendi oyun tarzımıza göre ekledik.
Antrenman maçlarındaki rakiplerimizin isimlerini stratejilerimize verdik. “Haydi Broxah yapalım!”, “Doinb mi yapsak?”. Takımlardan çok ilham aldık ancak aynı zamanda kendi özümüzü koruduk. Tüm kamp dönemleri faydalıydı. Her yıl geleceğimizden eminim.
Çoğu röportajımızda, son sözü taraftarlara bir şeyler söylenmesi için veririz. Bu sefer, senden oyuncuların için bir şeyler söylemeni istiyoruz.
Söyleyecek kelime bulamıyorum. Size ne kadar gurur duyduğumu anlatamam. Takım olarak başardıklarını görmek inanılmaz. Kişisel yetenek olarak, karakter olarak, oyun içinde ve dışında kendilerini ne kadar geliştiklerini anlatamam. Bu yıl benim için büyük bir başarıydı. Sadece koçluk açısından değil. Onları en yakın arkadaşlarım olarak görüyorum. Onları kardeşlerim olarak görüyorum. Onları çok seviyorum ve bunun onlar için sadece bir başlangıç olduğunu bilmek kalbimi ısıtıyor. Önümüzdeki yıl ne getirirse getirsin, önlerinde çok başarılı ve uzun bir macera var. Bu grup için çok müteşekkirim. Çok güzel anılarım oldu. Kendim hakkında da çok şey öğrendim. Bu gruba ne kadar teşekkür etsem az.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir