League of Legends

YouthCREW’un sahibi Kerem Eraslan: Elwind %70 oranda haklı

YouthCREW'un sahibi Kerem Eraslan: Elwind %70 oranda haklı

BeykentUni YouthCREW’un sahibi Kerem Eraslan ile; Elwind ‘in son açıklamaları, takımda yaşananlar ve ormancı problemi hakkında uzun bir röportaj gerçekleştirdik. Elwind’in açıklamasında yer alan bazı şeyleri doğrulayan takım sahibi, YC’nin VFŞL statüsünü kaybetmesindeki önemli noktalara da değindi.

Oyuncular ve taraftarlar ormancı değişikliği konusunda bu kadar baskı kurmuşken neden bu kadar geciktiniz? Mojito’daki bu ısrarın sebebi neydi?

Geçtiğimiz 4 mevsimin 3’ünde ormancı konusunda bu kadar ağır sorun yaşamamıştık. Bu mevsim 2. hafta maçlarına başlamadan ormancı aramaya başladık aslında ama süreç istediğimiz gibi gitmedi.

Dumbledoge ve Kirei transferleri neden olmadı?

Dumbledoge ile sözlü olarak anlaştık. Sözleşme hazırlama aşamasında ve İstanbul’a geleceği tarihi netleştirip biletini alacağız artık, tam bu günlerde nedenini 6. hissine bağlayarak vazgeçti. Kirei ile anlaştığımız dönemde sözleşmesini gönderdik. Avukatına sözleşmesini okutmak için 2 kere zaman istedi.

Kirei

Kirei

Bu mevsim 2. hafta anlaştık, 3. hafta sonuna kadar oyaladı. Sonra biz takımca Vietnam’a gittiğimizde anlamsız bir şekilde vazgeçti. Sebep olarak ilk önce Japone’nin takıma gelmesini istemişti, Japone Kirei ile görüştü ve geldim dedi. Sonra da EU LCS’e gideceğini söyledi, ertesi sabah DP transfer paylaşımı yaptı. 🙂

Bazı oyuncuları dinledik, peki sana göre ligden düşmenin asıl sebebi neydi?

Ormancı sorunundan orta koridor problemini çok geç gördük. Ormancıya o kadar odaklanmışız ki orta koridor sorununu gördüğümüzde 6. haftaya ulaşmıştık. Impaler MagiFelix’e güvendiğini, sorununu düzeltebileceğini söyleyerek buna söz verdi ama olmadı 😕 unlucky.

Bu mevsime baştan başlayacak olsan, hangi hamleleri değiştirmek isterdin?

Geçen mevsim Kirei bize gelmek için yalvarıyordu, bu mevsim başlarken yine takıma gelmek istediğini söylüyordu, keşke dinleseydim. 🙂 Şu an “Keşke kabul etseydim.” diyorum, bu konuda kafamı duvarlara vurduğum doğrudur.

Oyuncular ve takım için birçok fedakarlık yaptığını söyledin, ne gibi fedakarlıklar yaptın birkaç örnek verebilir misin?

Yapılan iyilikler çok fazla konuşulmaz ama kötülükleri anlatabilirim. Ben her zaman mutlu ve arkadaş olabilecekleri ortamı yaratmaya çalışıyordum. Oyuncunun benden duymak istediğini ona fısıldıyordum. Bu en kötü yanım. Aslında salacaksın kavga etsinler, kendi aralarında tartıştıkça daha iyi oynuyorlar bugüne kadar gözlemlediğim kadarıyla.

Geçen mevsim çok ciddi transferlerle lige başladınız ama sonra CoCo – Xico değişikliği oldu, tekrar Xico – CoCo değişikliği oldu. Bunun sebebi neydi?

Xico o dönem tam aradığımız gibi bir oyuncuydu, takımın ihtiyacı olan taze kandı. Gelip CoCo’yu 1-2 hafta boşa çıkararak CoCo’nun Mojito’ya oyun öğretecek vakti yaratmasını sağlayacaktı. Xico bunu yaptıktan sonra Mojito CoCo’nun stili ile oynamaya başladı ve CoCo tekrar kadroya dahil oldu. Ayrıca Xico’nun performansı ailevi problemler ve kız arkadaşıyla yaşadığı sorunlar yüzünden düşmüştü. Bu sebepten yedeğe çekmek bana göre çok doğru bir hamleydi.

2018 Kış Mevsimi'nde YouthCREW

2018 Kış Mevsimi’nde YouthCREW

CoCo neden gönderildi peki?

CoCo TR’ye gelen en pahalı oyunculardan biriydi. 🙂 O paranın karşılığını alabildiğimi düşünmüyordum. Ayrıca bileğinde büyük sorun vardı. Hala o mouse hassasiyeti ile nasıl oyun oynadığına şaşırıyorum. CoCo çok iyi bir takım lideri, fakat yetenekleri de bir o kadar yetersizdi. En büyük problem bileğindeki sorundu.

Zzus ve Laden’ın gönderilme süreci sancılı mı oldu yoksa iki taraf da iyi mi ayrıldı?

Oyuncuları biz göndermedik. Ülkenin genel vize sorunlarından dolayı Vietnam dönüşü ülkeye giremediler. Bir de bizim atladığımız bir konu vardı, ikamet izni başvuru sürecinde ülke dışına çıkmak yasakmış. 🙂 Bunu acı yoldan öğrendik maalesef.

Inori gibi yıldız bir transfer yapıldıktan sonra oyuncu neden çok az oynatıldı?

Inori çok toxic ve hiçbir antremanımızı ciddiye alarak oynadığını düşünmediğim bir oyuncu. Zaten Inori ile Savage arasında kimin oynayacağına oyuncular ve koç ile birlikte karar veriyorduk. Günün sonunda Savage ile oynama kararı alındı.

İleride aynı sorunları yaşamamak için hangi hamleleri yapmayı planlıyorsun?

Kesinlikle başarıya aç, hevesli, huzursuzluk yaratmayacak bir kadro planlaması ile devam edeceğim. Bir oyuncunun üzerindeki bıkkınlığı gördüğümde kapıyı göstermek gerektiğini anladım.

YC, Beykent Üniversitesi’nde

Son olarak, Elwind’in açıklamaları konusunda ne düşünüyorsun? Haklılık oranı ne kadar?

Elwind espor için bulunmaz bir nimet. Haklılık oranı %70 fakat Kaan çabuk pes eden bir kişiliğe sahip. Benim temel felsefem 3 tane Türk oyuncuyu arkadaş yapıp kendi aralarında sorunlarını konuşarak çözebilmeleriydi. Aslında bunu sağlamıştım, bu sezonun başından beri Mojito’nun anlamsız bir şekilde kötü gidişatı olmasaydı kadro değiştirmeden ligi bitirebilirdim.

Bu değişiklikler Madness’ı da etkiledi. MagiFelix her gün SoloQ’da daha iyiye giderken ligde kötüye giden bir grafik çizdi. MagiFelix o kadar istikrarsız ki, yere düz çizgi çizsek muhtemelen onun üzerinde yürüyemez. Konuşmayı da sadece çok büyük ihtiyaçları olduğunda tercih eden bir oyuncuydu. 9 haftanın 9’unda da ona “Magi, rakibin nereye gittiği bilgisini takım arkadaşlarına söyle lütfen.” dedik ama bize hep aynı şeyi söyledi: “Tamam, deneyeceğim.”. Antrenmanlardaki ya da SoloQ’daki MagiFelix’in %50’sini ligde görebilseydik, tek başına taşıyabileceği 7-8 maç vardı.

2 Yorum

2 Comments

  1. Alper

    19 Eylül 2018 at 21:39

    Gerçekten böyle büyük isimlerin böyle kötü bir performans çıkarması YC taraftarı olarak beni çok üzdü, 2016’da ki elwind’i görmek için lol hesabımı silebilirim o kadar izlemesi keyifli hırslı bir oyuncuydu ki, onu artık böyle görmek beni içten yaralıyor.

  2. Farfetch

    4 Ekim 2018 at 04:57

    Aslında Facebook Gurubunda Sürekli Orta Koridor Sorununu Dile Getirmiştik. Hayırlısı Olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top