Pades: İki sezonda da şampiyonluğu almak istiyoruz.

Please log in or register to like posts.
Haberler

 

Röportaj: Simge Nur Erten

Düzenleme: Sıla Öz

 

Flamengo’ya transfer sürecin nasıl başladı, başka nerelerden teklif almıştın ve neden en iyi kararın Flamengo olduğunu düşündün? 

Flamengo, bana takım aradığım süreçte twitter üzerinden ulaştı. Koç arayışındayken birkaç kişiye sorduklarında beni önermişler. İlk konuşmamızdan sonra hızlıca ilerlemek istediler. Kurdukları kadro ve imkanları baz aldığımda diğer fırsatlara göre tekrar Dünya Şampiyonası’na katılma ihtimalimin en yüksek olduğu seçenek açık ara burasıydı.

Bu sene yurt dışındaki liglerde bizi temsil eden bir sürü oyuncumuz ve tabii sen ve Nova koçumuz var, sence Türk esporcuların ve koçların bu yükselişinin sebebi ne?

Türk oyuncular ve koçlar bulundukları konum ve lig itibariyle iyi bir tecrübe edinip uluslararası arenalarda kendini gösterebiliyor. Büyük liglerdeki takımlara karşı antrenmanlarda, tekli dereceli oynayıp iyi olduklarını kanıtlayabiliyorlar. Son iki yılda ligimizde, özellikle ligden düşme durumu kalktıktan sonra takımlar hem kendilerini bütçe olarak yormayacak hem de potansiyellerine  ulaşmaları için tecrübeye ihtiyacı olan oyunculara yatırım yapmayı tercih etti. Takımlar daha sabırlı olduğundan bu yatırımların geri dönüşü de ligimiz için oldukça güzel oldu. Birkaç maçta veya önemli maçlarda kötü oynadı diye oyuncuları tamamen silme geleneği ortadan kalktığında daha fazla oyuncu çıkabileceğini düşünüyorum. Akademi ligi de oyuncuların takım ve antrenman tecrübesini, kısıtlı süresi olan bir ligde değil de daha az stres ve daha fazla toleransı olan, gelişebilecekleri bir ortamda edinmelerini sağlayıp lige yeni gelmiş oyuncuların da adapte olma sürecini oldukça kısalttı.

Brezilya Ligi’nin, Türkiye Ligi’yle farklılıkları neler? 

Burada lig biraz daha kaotik. Tekli derecelide ülkemizdeki gibi AB Batı sunucusunda oynayamadıkları için oyuncuların tamamen kendi aralarında gelişmeye çalışıyor, rakibinden öğreneceklerinin sınırlı olması eğer en iyisiyse karşısında zorlanabilecek rakiplerinin olmaması oyuncuları olduğu yerde saymaya itiyor. Antrenmanlarda rakiplerinin yine sadece ligdeki takımlar olması önceki duruma sebep oluyor. Oynadığınız tüm antrenman maçlarını kazanıyorsanız ve hiçbir hatanız cezalandırılmıyorsa o takımın ileriye gitmesi oldukça zor oluyor.

Lige alışma sürecin nasıl gidiyor, dil bariyeri gibi bir zorluk var mı var ise bununla nasıl mücadele ediyorsun?

Lige alışma konusunda pek sorun yaşamadım. Dil bariyeri herkes ingilizce konuşabildiği için neredeyse yok. Adaptasyon konusunda da yönetim oldukça yardımcı olduğu için hiçbir sorun yaşamadım diyebilirim.

Şu an ligde 6-0 namağlup bir konumdasınız, başarınızı neye bağlıyorsun?

Antrenmanları ciddiye almayan takımların gelişmemeleri, bizim iyi olmamızdan ziyade rakiplerimizin bizden çok daha fazla şeyi yanlış yapması diyebilirim.

Bu sene şampiyon olabileceğinizi düşünüyor musun? Sence şampiyonluk yolunda en büyük rakibiniz kim?

İki sezonda da şampiyonluğu almak istiyoruz. Bunun haricindeki sonuçlar kabul edilemez. Şimdilik ciddi bir şekilde zorlandığımız bir rakip yok ancak potansiyellerine ulaşabilirlerse RED ve KaBuM!  playoff’larda bizi zorlayabileceğini düşündüğüm takımlar.

 

İfade İle Yorumla

2
6
0
2
2
5
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir